Dzisiaj jest: Niedziela, 25 lutego 2018 Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Wesele – wydatek, który warto zaplanować

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Jak wynika z danych GUS, maleje liczba zawieranych małżeństw. Wśród czynników wpływających na taki stan rzeczy są przede wszystkim niż demograficzny oraz wysoka liczba młodych na emigracji. Nie bez znaczenia jest jednak czynnik ekonomiczny. Koszt uroczystości to często wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, aby przy organizacji weselnego przyjęcia kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Dzięki dopasowaniu skali imprezy do możliwości, można uniknąć kłopotów finansowych i rozpocząć nową drogę życia bez niepotrzebnych długów.
 

Coraz mniej nowożeńców

Dawniej na ślubnym kobiercu stawało blisko 200 tys. par rocznie. Od pięciu lat liczba ta jednak gwałtownie spada. Szacuje się, że w zeszłym roku zawarto jedynie 181 tys. nowych związków1. To niemal tyle, ile w 1945 roku, kiedy liczba wszystkich obywateli wynosiła niespełna 24 mln. Po wojnie warunki nie sprzyjały dopełnianiu formalności, dzisiaj natomiast problemami są niż demograficzny czy wysoki wskaźnik emigracji młodych. Nie bez znaczenia jest także czynnik obyczajowy, który nakłada na parę obowiązek związany z organizacją weselnego ceremoniału. A ten bywa solidnym obciążeniem dla domowego budżetu. – Koszt nawet niewielkiego przyjęcia dla kilkudziesięciu gości, z zachowaniem wszystkich wymaganych obrządków, to niemały wydatek – stwierdza Halina Kochalska, Open Finance, ZFDF. – O komfortowej sytuacji mogą mówić te pary, których rodzice założyli wcześniej odpowiednie „lokaty posagowe” albo są dostatecznie zamożni, by pokryć niezbędne wydatki. Wiele rodzin jednak nie ma takiej możliwości, co dla tradycjonalistów może stanowić kolejny czynnik opóźniający czas zawierania małżeństw – dodaje Kochalska, ZFDF.
 

Wybrane pozycje
z przykładowego kosztorysu:

Opłata skarbowa w USC

80 – 100 zł

Oprawa muzyczna
/ organista

ok. 100 zł

Suknia ślubna (salon)

2 000 – 10 000 zł

Garnitur / frak / smoking

1 200 – 6 000 zł

Wynajem limuzyny
typu Lincoln

ok. 1 500 zł

Tort weselny

300 – 1500 zł
/ 10 kg

Zespół weselny

3 500 – 6 000 zł

Fotograf

2 000 – 10 000 zł

Razem:

10 680 – 35 200 zł

Źródło: slubowisko.pl

Zastaw się a postaw się” vs plan minimum

Za finansowanie ślubu i wesela coraz częściej odpowiadają sami zainteresowani. Aby trud i wydatki nie przyćmiły radości, najlepiej dostosować zakres wydarzenia do własnych możliwości. Wystawne przyjęcie to często jedynie drogi kaprys. Nie brakuje bowiem młodych ludzi, którzy wybierają wariant minimum. – Zakładając, że opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi niewiele ponad 80 złotych, to doliczając koszty kopii, zmiany dokumentów oraz skromnego poczęstunku dla świadków i najbliższej rodziny, możemy zamknąć wydatki nawet w kwocie kilkuset złotych – oblicza Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, ZFDF.

Oszczędzające pary jednak stanowią mały odsetek. W większości przypadków konieczne jest pozyskanie weselnych funduszy. – Najprostszym sposobem jest założenie dedykowanej lokaty lub rachunku oszczędnościowego już kilka lat wcześniej. Jednak samo odkładanie kapitału często nie wystarcza, dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu indywidualnej bądź wspólnej zdolności kredytowej – radzi Krajkowski, ZFDF.

 

Najlepsze przygotowanie to dokładne zaplanowanie

Dobrym pomysłem jest także weselny biznesplan, który pomoże unaocznić ogrom wydatków. – Pierwsza koncepcja powinna uwzględnić wszystkie oczekiwania oraz związane z nimi koszty. W dalszej kolejności należy przeanalizować plan pod kątem ograniczenia kosztów do przyjętego limitu. Warto wtedy poszukać wydatków z których można zrezygnować lub zastąpić tańszym rozwiązaniem. Rozważania dobrze jest przeprowadzić w spokoju i skupieniu – sugeruje Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF. – Niewątpliwie konieczne będą wyrzeczenia. Jednak im więcej czasu poświęcimy na dokładne przygotowania, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia zbędnych wydatków – dodaje. Dokonując wyboru miejsca i atrakcji towarzyszących, a także odpowiedniego menu czy transportu, nie można się jednak spieszyć. Skrupulatnie porównując oferty można znaleźć nie tylko tańsze rozwiązanie, lecz także zyskać argumenty do negocjacji cenowych.
 

Na całe wydarzenie z pewnością złoży się wiele kosztów, dlatego niezbędne będzie systematyczne odnotowywanie wszelkich zaciągniętych zobowiązań. Nie należy lekceważyć jednak ani małych kwot, ani terminów spłaty. – Część par, ze względu na niewystarczające oszczędności, decyduje się na organizację wesela posiłkując się pożyczką gotówkową lub kredytem – zauważa Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF. Decydując się na wykorzystanie dodatkowego wsparcia finansowego, warto zatem korzystać ze sprawdzonych źródeł oraz dokładnie zapoznawać się z zasadami pożyczek: kto jej udziela oraz jakie są warunki i termin zwrotu. – W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć opinii doradcy finansowego. Porady są bezpłatne, a dzięki nim można zapobiec stresującym sytuacjom oraz zbędnym wydatkom – konkluduje Sadowski, ZFDF.

 

O ZFDF:

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm doradztwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy doradztwa finansowego.

Celem ZFDF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm doradztwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku doradców oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.

1 GUS, Podstawowe informacje o rozwoju demograficznym Polski do 2013 roku, styczeń 2014


Inf. prasowa / zarowkamarketing.pl


Koszty ślubu i wesela
jak się przygotować - Porady | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Jestem ciekawa jaki jest obecnie średni koszt wyprawienia wesela w Polsce dla 100 osób? Samo wynajęcie sali i orkiestra to chyba największy koszt i też opłacenie kucharek i samo jedzenie a oprócz tego co jeszcze dużo kosztuje w czasie przygotowań do wesela?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Koszt ślubu i wesela na 100 osób to średnio 20 000 zł mnie 3 lata temu urządzenie ślubu i wesela kosztowało razem 24 tys zł i ogólnie było wszystkiego pod dostatkiem i było u mnie 90 osób no ale za wynajęcie sali zapłaciłam w sumie nie dużo bo to znajomej to miałam zniżkę Smile Dużo kosztów się zwróciło w postaci prezentów i gotówki w kopertach Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
5 + 14 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik