Nowe Ogłoszenie > Operator ładowarki
Nowe Ogłoszenie > Mechanik
Nowe Ogłoszenie > Pracownik produkcji
Nowe Ogłoszenie > Kołyska TROLL Anna Gilder Crib
Nowe Ogłoszenie > Kontroler przyjęcia surowca
Nowe Ogłoszenie > Kierowca C+E
Nowe Ogłoszenie > Budowlaniec
Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22 stycznia 2018 Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Toaleta dla Twojego kota

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Kocia toaleta, czyli o higienie słów kilka | Każdy, kto decyduje się na posiadanie kota musi się przygotować na to, że otrzyma bardzo dużą ilość mruczącej miłości, ciepła i przywiązania ale także dużą ilość obowiązków. Koty są czyściochami, nie zwalnia to jednak ich właścicieli z posiadania odpowiedniej wiedzy na temat tych czworonogów i pamiętania o podstawowych zasadach higieny, jakie obowiązują we wspólnym domu kociaka i jego właściciela.

Czyścioch na włościach
Koty są wielkimi czyściochami i spędzają długie godziny na wylizywaniu swojej sierści. Ta pielęgnacja, na którą koty poświęcają ponad 1/3 swojego czasu, odgrywa bardzo dużą rolę w ich życiu. Szorstki język świetnie rozczesuje sierść, a ślina pozostawiona na futrze stanowi warstwę ochronną przed brudem oraz bakteriami. Do umycia miejsc, gdzie nie dociera język, kot używa poślinionej łapki w ten sposób myje np. swój pyszczek. Ślina stanowi również warstwę termoizolacyjną, chroniąc kota przed zimnem, a w lecie przed gorącem. Koty bowiem posiadają niewielka liczbę gruczołów potowych. Pokryte śliną futerko paruje i chłodzi zwierzę.

Co ciekawe, dbając o czystość swoich uszu, koty potrafią myć nawzajem swoje uszy. Tak więc mycie, mycie i mycie. Ta czynność wypełniać będzie czas naszego pupila. Jako właściciele musimy jednak pamiętać, że poprzez lizanie sierści, duża liczba włosów kota trafia do jego jelit i może prowadzić do niestrawności. Pamiętajmy więc, aby podawać naszym kotkom specjalną karmę, która rozpuszcza sierść i poprawia trawienie. Jest to szczególnie istotne w okresach linienia oraz w przypadku kotów z bujną sierścią.

Czynnością, o której również musimy pamiętać i która jest nieodłącznym elementem higieny zarówno dla kota, jak i naszego mieszkania, jest szczotkowanie. Włosy naszego pupila zostają bowiem na grzebieniu lub szczotce, a nie na naszych meblach, czy dywanie. Regularne czesanie usuwa martwe włosy i stanowi masaż dla skóry zwierzęcia. Częstszego szczotkowania wymagają koty długowłose, jednak to włosów krótkowłosych kotów trudniej pozbyć z mieszkania, gdyż małe i sztywne łatwiej wkręcają się we wszelakie materiały. Do szczotki należy kota przyzwyczajać od najmłodszego, zwracając szczególną uwagę na miejsca, które się najbardziej kudłacą pachy, pachwiny oraz rejony za uszami.

W zdrowym kocie, zdrowe życie (a nawet 9 żyć)
Jedną z najistotniejszych kwestii dla zdrowia naszego pupila jest odpowiednia dieta. Dużym dylematem, przed jakim stają właściciele kotów jest kwestia karmienia kotów jedzeniem domowym czy karmami za zwierząt. Tutaj odpowiedź jest prosta jako, że kot jest zwierzęciem zdecydowanie mięsożernym nie może być karmiony resztkami z naszego stołu, czy nawet wędlinami, które są pełne soli, przypraw oraz warzyw. Taka dieta zdecydowanie nie przysłuży się jego zdrowiu.

Dla kotów przeznaczone są dwa rodzaje karm sucha i mokra. Co do wyższości jednej nad drugą trwają ciągłe spory, a zgodni w tej kwestii nie są nawet weterynarze. Decydując się na którykolwiek rodzaj karmy należy zwrócić uwagę na jej jakość. Nie wszystkie bowiem karmy dla kotów są dobrym źródłem białka zwierzęcego. Kupując produkty dla naszych pupili, kierujmy się zasadą jakości czytajmy uważnie etykiety karm i upewniajmy się, jaki mają skład. Może się bowiem okazać, że w kupionym przez nas produkcie będzie bardzo mało mięsa, a dużo wypełniaczy i substancji chemicznych. A taka dieta może okazać się dla zwierzęcia bardzo szkodliwa, a w długiej perspektywie skutkować częstszymi wizytami u weterynarza.

Kolejną kwestią, której nie można pominąć, jest kwestia szczepień kotów. Niestety dalej pokutuje przeświadczenie, że kotów niewychodzących nie należy szczepić mówi Waldemar Wilkołaski, weterynarz. Jest to nieprawda. Nawet koty niewychodzące narażone są na takie choroby, jak koci katar, czy koci tyfus. Wynika to z faktu, że zarazki tych chorób mogą być przyniesione do domu przez człowieka na jego butach, czy ubraniu dodaje. W przypadku kotów niewychodzących na tych dwóch szczepieniach można poprzestać. Jeśli nasz pupil wychodzi na zewnątrz ustalmy z weterynarzem pełny harmonogram szczepień i wykonujmy je zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pamiętajmy też o regularnym odrobaczaniu, a po tym zabiegu oczyśćmy dokładnie kocią kuwetę.

 

Kocia toaleta

Zanim kot pojawi się w naszym mieszkaniu, musimy się zaopatrzyć w kuwetę oraz odpowiedni żwirek. Kocią toaletę trzeba postawić w miejscu oddalonym od szlaków komunikacyjnych w mieszkaniu, w odosobnieniu. Zapewni to kotom poczucie intymności i bezpieczeństwa. Najlepszym miejscem będzie łazienka albo przedpokój nigdy kuchnia, ze względu na bliskość pożywienia. Należy także zadbać o odpowiednią podściółkę. Wybór odpowiedniego żwirku jest bardzo ważny mówi Anna Józefowicz, współtwórczyni marki Bazyl. Podobnie jak w przypadku karm dla kotów, najważniejszym kryterium jest zdrowie i bezpieczeństwo zauważa.

Warto zatem sprawdzić skład żwirku i jego właściwości. Niektóre z dostępnych na rynku żwirków są atestowane przez akredytowane instytucje, co gwarantuje, że są naturalne, nie uczulają i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.

Kocie odchody należy usuwać codziennie, a żwirek wymieniać co dwa-trzy dni. Używajmy do tego rękawiczek oraz specjalnej łopatki. I pamiętajmy, aby nie wyrzucać kocich odchodów bezpośrednio do kosza na śmieci używajmy zawsze woreczków. W przypadku posiadania większej liczby kotów, zapewnijmy każdemu z nich oddzielną kuwetę unikniemy potencjalnych kłótni i kocich sporów.

Zaopatrzeni w potrzebną wiedzę i przygotowani zarówno na kocie przytulania, wybryki, jak i obowiązki związane z posiadaniem zwierzęcia, jesteśmy gotowi na jego obecność. Teraz to tylko kwestia czasu, kiedy to kot przejmie władzę nad naszymi domami i sercami.

Artykuł dostarczyła Magdalena Sołtysik | Dodano: 2013-11-13, Aktualizacja: 2016-02-20

Automatyczna kocia toaleta
Kuweta dla kota | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Hejka. Znacie jakieś dobre sposoby żeby nauczyć kota do korzystania z automatycznej kuwety? Znalazłam niby dobre metody ale coś mój kot nie łapie nie wiem może jest głupi? Wink Dałam za kuwetę 300 zł i nie chce żeby ta toaleta dla kota się marnowała a ja z niej nie będę korzystała.a cena też nie mała Blum 3
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
proponuję pokazać kotu jak się z tego korzysta Biggrin zademonstruj mu Biggrin a jak to nic nie pomoże to są poradniki jak nauczyć kota korzystać z kuwety .pozdro Biggrin
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
kumpel tak wyszkolił swojego kota że załatwia się w normalnym kiblu ,nie wiem jak tego dokonał ale kot wskakuje na deske i robi do środka devil
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
hehe na pewno używa devil i jeszcze sobie łapki myje mysłem sam devil
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
To prawda co tu napisane, koty to straszne czyściochy i czesto widzę jak mój kotek się liże. A z jego toaletą nie ma problemów w łazience stoi kuweta ze żwirem który pochłania mocz i też go tam neutralizuje i nie czuć, oczywiście co kilka dni i tak mu ten żwir wymieniam na świeży. Uwielbiam koty, nie wiem co zrobię jak mi kiedyś zdechnie. Na pewno zaopatrzę się w innego kota. cheeky
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
14 + 4 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik