Dzisiaj jest: Niedziela, 25 lutego 2018 Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Ratusz w Oleśnicy

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Oleśnicki ratusz | Ratusz w Oleśnicy został zbudowany w XV wieku prawdopodobnie w 1410 roku. Zbudowany został z cegły, podstawa ratusza była w kształcie prostokąta. W początkowej swej fazie ratusz składał się z jednego piętra wraz z wieżą, która była nieodzowną częścią ratusza.
Widok na wieżę ratusza
Widok na wieżę ratusza


Ratusz w przeciągu swojego istnienia był wielokrotnie niszczony, gdzie po czasie zostawał odbudowywany. W 1935 roku ratusz stanął w płomieniach gdzie większa część budowli uległa zniszczeniu. To nie jedyny pożar, który dotknął Oleśnicki ratusz, bo rok 1730 i 1823 także okazały się pechowymi datami dla ratusza, który ponownie stawał w płomieniach.

Za każdym razem, gdy odbudowywano ratusz, zmieniał on nieco swój wygląd.

 

Krótka historia oleśnickiego ratuszaW 1945 roku podczas wojny, ratusz ponownie został zniszczony i nie spieszono się wcale z jego odbudową, ponieważ dopiero w latach 60-tych XX wieku został odbudowany.

Obecnie na ratusz składają się dwa piętra, które w pełni są wykorzystywane, podobnie jak piwnica, w której znajduje się pub. Dach jest pokryty dachówką, natomiast część wieży ratusza od podstawy jest czworoboczna, a od połowy w górę skała się z dwóch ośmioboków.

Ratusz mieści się w centrum Oleśnicy, czyli w rynku, a na początku lat 90-tych, bo już w 1992 roku, ratusz stanowi siedzibę burmistrza oraz rady miejskiej.

Do ciekawostek można zaliczyć to, że na ratuszu (od strony rynku) znajduje się internetowa kamera. Obraz z kamery jest dostępny w internecie na żywo przez 24h.

Dodano:
2013-08-29 | Aktualizacja: 2016-05-18

Ratusz oleśnicki | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Trochę mało zdjęć a warto też dodać że do końca lat 80 w Ratuszu był hotel Śląsk są nawet stare fotografie http://fotopolska.eu/foto/531/531603.jpg Smile
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Fajna strona dużo starych zdjęć Oleśnicy jest tam a w ratuszu Oleśnicy faktycznie był dawniej hotel. A ciekawi mnie gdzie wcześniej był urząd miasta Oleśnica??? Tak czy inaczej lubię poczytać i pooglądać stare filmy i zdjęcia z Oleśnicy. Jest w Oleśnicy może muzeum lub coś w tym stylu żeby można było iść pooglądać zdjęcia i poczytać o olesnickich zabytkach???
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Witam. Orientuje się tu ktoś jakie są godziny otwarcia ratusza w Oleśnicy? Chcę wyrobić dowód osobisty a pasuje mi żeby do ratusza podjechać w godzinach popołudniowych czy da radę?

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Ratusz czynny jest od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 16.00 a jak by cię interesowała też kasa to jest czynna od 8.00 do 15.45. Dowód osobisty załatwisz pokoju 201
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Co charakterystyka ratusza? Może by tak pełnymi zdaniami?? Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Mało kto wie że podczas 2 wojny światowej ratusz w Oleśnicy był zburzony a właściwie jego część. Jedynie ocalała była wieża ratusza tam gdzie jest zegar a reszta praktycznie zburzona. Także ratusz nie jest taki stary jak by się mogło wydawać, po za wieżą oczywiście. Pozdrawiam wszystkich lubujących się w zabytkach a głównie w starych budowlach.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Zdaje się że w 1410 była też bitwa pod Grunwaldem. Nie przypuszczałem że Ratusz może mieć tyle lat.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Mniejszych zdjęć się nie dało? Wink Obecnie ratusz się marnuje bo same lesery tam przesiadują po za kilkoma wyjątkami.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
KOMENTARZE PRZENIESIONE ZE STAREJ WERSJI PORTALU
Daria napisała: a ja tak zapytam... do której jest otwarty ratusz i czy w soboty jest otwarty? Miałam iść wczoraj do ratusza sprawę załatwić a nie miałam kiedy dzisiaj by się zdało iść najpóźniej to w poniedziałek, dzięki za pomoc

Blanka napisała: Chodzi Ci o Urząd Miasta? Jak tak to godziny pracy urzedu poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 16.00 a kasa jest czynna godzinach 8.00 - 15.45 P.S. Czy tak trudno odszukać takich informacji w internecie... :P

bezimienny napisał: piwnica teraz w ratuszu jest wolna (piwnica) tam gdzie avangarda była ale coś tam ma powstac znowu tyle wiem :D a nie wiedziałem że ratusz ma już tyle lat myślałem że maksymalnie ze 200 lat a tu ponad 500!
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
1 + 1 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik