Dzisiaj jest: Czwartek, 17 sierpnia 2017 Imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Bezpieczne przelewy bankowe Express ELIXIR przez internet

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Kiedy czas to faktycznie pieniądz  |  Bywa, że kilka godzin, a czasem nawet kilka minut zwłoki w realizacji płatności może sporo kosztować. Omija nas znakomita okazja – np. bilet lotniczy w najkorzystniejszej cenie, upragniona wycieczka last minute albo wygrana w internetowej aukcji na unikalny przedmiot. Kontrahent sprzedaje atrakcyjny towar innemu partnerowi, który szybciej za niego zapłaci. Bank nalicza odsetki na karcie kredytowej, a elektrownia wyłącza prąd w najmniej odpowiedniej chwili. Rozwiązaniem w wielu takich i podobnych, codziennych sytuacjach są przelewy natychmiastowe. Taki przelew sprawia, że pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach. Chociaż jest dostępna od niedawna, popularność tej formy rozliczeń w Polsce stale rośnie.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. uruchomiła system przelewów natychmiastowych Express ELIXIR, dwa lata temu (dokładnie 12. czerwca 2012 r.) W maju tego roku Izba rozliczyła w nim niemal 70 tysięcy transakcji na łączną kwotę blisko 300 mln zł. W każdym kolejnym miesiącu w statystykach systemu odnotowywany jest nowy rekord.
 

Już nie tylko na ostatnią chwilę

Warto zauważyć, że klienci banków coraz częściej sięgają po przelewy natychmiastowe nie tylko w sytuacjach nagłych, kiedy trzeba w ostatniej chwili zapłacić np. rachunek za energię. Jak pokazuje badanie zrealizowane przez TNS Polska dla Związku Banków Polskich, którego partnerem była KIR S.A., korzystamy z nich coraz częściej również kiedy chcemy po prostu mieć pewność, że zlecony przelew natychmiast trafi do odbiorcy. - Współczesny klient, przyzwyczajony do komunikacji w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu Internetu i technologii mobilnych oczekuje, że równie szybko jak wiadomość tekstową czy zdjęcie będzie mógł wysłać pieniądze. Przelewy natychmiastowe nie są już tylko kołem ratunkowym dla tych, którzy zapomnieli o terminie płatności. To także optymalne rozwiązanie, gdy ważna jest dla nas kontrola nad momentem realizacji transakcji – i w życiu prywatnym, i w biznesie – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR S.A.

Możliwość wykonania przelewu, który dociera do adresata praktycznie w czasie rzeczywistym (w trybie 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu), najbardziej doceniają osoby młode - do 29. roku życia. W tej grupie, aż 28 proc. z badanych zadeklarowało, że wykorzystałoby przelew natychmiastowy przede wszystkim po to, aby mieć pewność, że przekazywane środki niezwłocznie trafią na konto odbiorcy. Osoby w wieku 30 - 49 lat częściej wskazują tę usługę jako przydatną w sytuacjach konieczności pilnego regulowania rachunków za prąd, gaz czy telefon (26 proc. wskazań). W całej badanej populacji chęć wykorzystania przelewu Express ELIXIR do tego celu deklarował co piąty respondent (22 proc.).
 

Spłata kredytu i kupno biletów

W jakich jeszcze sytuacjach przelewy natychmiastowe mogą okazać się nieocenione? Spośród wszystkich badanych na zlecenie ZBP, korzystanie z przelewów natychmiastowych najczęściej deklarują posiadacze kredytów (28 proc.). Co dziewiąty badany wskazał spłatę raty pożyczki lub rachunku karty kredytowej jako moment, kiedy przelew natychmiastowy może przydać się najbardziej. Wśród innych takich okoliczności pojawiają się również: konieczność zapłacenia na towar lub usługę kiedy nie działa karta płatnicza (10 proc.), a także uregulowania ważnych należności (12 proc.). Jak pokazało badanie, z przelewów natychmiastowych korzystamy też szukając okazji w sklepach online – wszędzie tam, gdzie liczy się tempo reakcji kupującego (np. w czasie aukcji internetowej lub kiedy bierzemy udział w ograniczonej czasowo promocji w liniach lotniczych).
 

Polska wśród liderów innowacji

Profesjonalny system rozliczeń płatności to innowacja, która na świecie nie jest powszechnie dostępna. W Europie rozwiązanie podobne do obsługiwanego przez KIR S.A. funkcjonuje tylko w Wielkiej Brytanii i w Szwecji. Natychmiastowe przelewy mogą robić również mieszkańcy Szwajcarii i Turcji, jednak tam wykorzystywane są systemy mniej nowoczesne niż Express ELIXIR. Pozostałymi krajami, których mieszkańcy mogą przelać pieniądze i mieć pewność, że najdalej po kilku sekundach znajdą się na koncie odbiorcy są, oprócz wymienionych, także Brazylia, Chile, Meksyk, RPA, Nigeria, Indie, Korea Południowa, Japonia, Singapur i Tajwan. - System przelewów natychmiastowych Express ELIXIR zapewnia klientom polskich banków komfort, który dla większości mieszkańców Europy czy choćby Stanów Zjednoczonych jest niedostępny. To plasuje nasz kraj w elitarnym gronie – mówi Grzegorz Leńkowski.

Aktualnie z systemu Express ELIXIR korzystać mogą klienci Banku Millennium S.A., mBanku (klienci korporacyjni), Meritum Banku ICB S.A., ING Banku Śląskiego S.A., BZ WBK S.A., Alior Banku S.A. oraz Banku Handlowego w Warszawie S.A. (klienci korporacyjni). Przelewy natychmiastowe Express ELIXIR udostępnia również BPS S.A., za którego pośrednictwem do systemu podłączają się kolejne banki spółdzielcze należące do Zrzeszenia. W kolejnych bankach, z którymi KIR S.A. podpisała umowy, trwają prace wdrożeniowe.

Inf. prasowa


Jak robić przelewy bankowe przez internet - Express ELIXIR | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Hej szukam informacji jaka jest cena za przelew express elixir bzwbk do mbank ? Znalazłam cennik przelewów express elixir z banku bzwbk do innych banów ale do mbank niestety nie może wiecie jakie są aktualne ceny?
Sylwia
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A na stronie BZWBK albo Mbank nie ma cennika express elixir bo wydaje mi się że powinien być. W moim banku w PKO BP jest cennik express elixir. Poszukaj dobrze.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jaka jest opłata w banku WBK za ten t.zw. natychmiastowe przelew express elixir? Zastanawiam się nad założeniem konta w WBK i wiem że ten bank obsługuje express elixir chociażby z tego artykułu ale jaka jest opłata to nie jest napisane i czy w każdym innym banku który obsługuje też natychmiastowy przelew express elixir opłata jest taka sama? Jak to wyględa?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Mam konto w BZ WBK i jeśli chodzi o opłaty "natychmiastowy Przelew Express ELIXIR" to zdaje się kilka (chyba 5) przelewów w miesiącu mam za darmo i nie płacę za skorzystanie z Express ELIXIR a jak wyczerpię te darmowe to później chyba jest 1 zł z czymś za każdy przelew. Ale jest cennik na stronie BZ WBK to powinno tam pisać ile co kosztuje jakie opłaty są za przelewy. To może też zależy od rodzaju konta i czy masz konto jeszcze w promocji. Jak czytałem opinie o Express Elixir to opinie są przychylne ale opłaty są takie same w innych bankach a jedynie banki mogą dawać promocje, tak jak u mnie jest miesięcznie 5 darmowych przelewów poprzez Express Elixir
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
a jeszcze jest standard elixir - klasyczny czas przelewu, ta forma przelewu jest płatna czy darmowa ?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Standard Elixir jest płatny ale jakie cą sceny to najlepiej sprawdzić w danym banku cennik chociaż wydaje mi się że w każdym banku cennik dla Standard Elixir i Express Elixir jest taki sam bo te ceny raczej nie zależą od banku a od zewnętrznej firmy. Ale jak już wspomniane tu było mogą być jakieś co miesięczne promocje na wykonanie kilku darmowych przelewów.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
2 + 3 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik