Nowe Ogłoszenie > Operator ładowarki
Nowe Ogłoszenie > Mechanik
Nowe Ogłoszenie > Pracownik produkcji
Nowe Ogłoszenie > Kołyska TROLL Anna Gilder Crib
Nowe Ogłoszenie > Kontroler przyjęcia surowca
Nowe Ogłoszenie > Kierowca C+E
Nowe Ogłoszenie > Budowlaniec
Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22 stycznia 2018 Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Problemy polskiego górnictwa

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


thumb_wegiel-kamienny.jpgProblemy polskiego górnictwa zmuszają firmy z branży do zwiększania aktywności za granicą. Chiny, Rosja i Argentyna mają duży potencjał  |  W ciągu ostatnich 25 lat górnictwo jako gałąź gospodarki w Polsce straciło na znaczeniu, a ostatnie problemy branży powodują, że firmy, np. producenci sprzętu górniczego, zwiększają swoją aktywność na rynkach zagranicznych. Dla Kopeksu najbardziej perspektywiczne pozostają Chiny i Argentyna, gdzie spółka systematycznie umacnia swoją pozycję. Pierwsze miesiące roku przyniosły również ożywienie w górnictwie rosyjskim.

W Chinach jesteśmy obecni od co najmniej sześciu lat. Mamy tam produkcyjną spółkę joint-venture, która radzi sobie bardzo dobrze – informuje agencję Newseria Biznes Piotr Broncel, odpowiedzialny za sprzedaż członek zarządu Grupy Kopex. – Mimo trudnych warunków panujących dziś w Państwie Środka i spadającej produkcji węgla nasza spółka produkuje tam rocznie około tysiąca sekcji obudów zmechanizowanych na potrzeby tamtejszego górnictwa.

Prócz tego Kopex dostarcza do Chin kombajny (dotychczas sprzedał ich siedem) i przygotowuje się do wejścia na ten rynek z kolejnym produktem, Mikrusem, czyli systemem ścianowym do najcieńszych pokładów, uważanym za „maszynę do zadań specjalnych”.

Jest to proces długotrwały, wymagający od nas i od strony chińskiej przede wszystkim sporego zaangażowania – mówi Broncel.

Kolejnym perspektywicznym rynkiem dla spółki jest Rosja. Po ubiegłorocznej stagnacji w inwestycjach pierwsze miesiące tego roku wskazują na ożywienie.

Ten dość długi czas bez inwestycji spowodował, że teraz trzeba inwestować w nowe urządzenia. Dlatego startujemy w przetargach, jeden już wygraliśmy. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy będziemy mogli pochwalić się kolejnym sukcesem – twierdzi Piotr Broncel.

Kopex jest obecny również w Ameryce Południowej. Broncel przyznaje, że Argentyna jest jednym z najważniejszych rynków zbytu dla spółki. Do tej pory Kopex sprzedawał tam głównie urządzenia do górnictwa podziemnego oraz eksploatacji podziemnej metodą ścianową.

Kolejne kontrakty chcielibyśmy podpisać już w zakresie przeróbki mechanicznej węgla w zakresie systemów transportu. Nie mogę jeszcze pochwalić się takimi kontraktami, ale pracujemy nad nimi bardzo mocno. W przeciągu kolejnych kilku lat jest również szansa na kolejne kontrakty w zakresie drążenia szybów – wyjaśnia Piotr Broncel.

Z kolei w Australii spółka odczuwa spowolnienie inwestycyjne.

Nie ogłasza się przetargów na kompleksy ścianowe, czyli na sztandarowy produkt spółki. Natomiast po restrukturyzacji naszej firmy Kopex Waratah jest już ona w pełni dostosowana do potrzeb rynkowych w zakresie produktów, które oferuje, czyli głównie wozów odstawczych – zauważa członek zarządu Kopeksu.

Polska jest największym producentem i rynkiem zbytu dla węgla kamiennego wśród krajów Unii Europejskiej. Na Starym Kontynencie jedynie Turcja ma równie wysoki udział tego surowca w bilansie energetycznym. Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w roku 2014 polskie kopalnie wyprodukowały ok. 72,5 mln ton węgla kamiennego, o około 5,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż spadła o 9,3 proc. do poziomu 70,3 mln ton.

W sytuacji zwijania się krajowego górnictwa, przy znacznej redukcji jego potrzeb inwestycyjnych, kierunek zagraniczny wydaje się oczywisty – twierdzi Piotr Broncel. – Podobnie postępują inne duże firmy. W długim okresie udział przychodów eksportowych na pewno będzie większy niż jest obecnie.

Największe wydobycie (w wielkości 201 mln ton) miało miejsce w latach 80. ubiegłego wieku. Od 1988 roku produkcja systematycznie maleje. Znacząco zmniejszyła się też liczba kopalń (z 70 do 30 w ubiegłym roku). W okresie największego wydobycia sektor odpowiadał za blisko 400 tysięcy miejsc pracy w krajowej gospodarce. Pod koniec grudnia ubiegłego roku w polskim górnictwie pracowało nieco ponad 100 tysięcy osób.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Problemy polskiego górnictwa - Kto zawinił | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Przez wiele lat rządy PO i PSL rozmontowywało polską gospodarkę niszczyli nie tylko polskie górnictwo ale ogólnie przemysł w Polsce. Polskę kolonizowali niemieckimi i francuskimi sklepami a niszczono małe i duże polskie firmy. Górnictwo w Polsce niszczono a żeby kupować węgiel z rosji i innych krajów z którymi mieli układy nie związane w ogóle z rozwojem Polski a wręcz chodziło tu o to żeby niszczyć to co polskie. PO i PSL to największe szkodniki dla Polskich ostatnich lat.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Największym problemem Polskiego przemysłu górniczego to jest pan Tusk a teraz premier Kopacz. Kopacz chce zlikwidować kopalnie, najpierw Tusk sprzedał Polskę, a teraz pani Kopacz. Chcą chyba zrujnować naszą gospodarkę do końca. Dziwie się że w Polsce niekompetentni ludzie są u władzy. Węgiel jest naszym głównym źródłem energii i powinniśmy dbać o kopalnie a nie sprzedawać je niemcom. Miejmy tylko nadzieję że PO nie dojdzie ponownie do władzy po wyborach na urząd prezydenta i po wyborach parlamentarnych.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
nasze rządy rozkradli Polskę to są rządy bandytów i złodziei i wiadomo czyje interesy dba rząd , a najgorsze rządy to rządy platformy obywatelskiej , jeszcze jak prawo i sprawiedliwość było u władzy to tak źle nie było przynajmniej coś się starali ale platforma obywatelska pokazała jak się okrada swój naród . ja głosuję w wyborach na janusza korwin mikke i nie że go jakoś popieram we wszystkim ale jestem ciekaw jak losy polski by się potoczyły jak by prezydentem był janusz korwin mikke dlatego też głosuje na niego albo na andrzeja dude w sumie sam jeszcze nie wiem....
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jak czytałem na stronie polityka to piszą że kryzys polskiego górnictwa został zażegnany politycy szykują program restrukturyzacji górnictw. Więc nie jest chyba tak źle jak piszecie. Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Taa kryzys polskiego górnictwa zażegnany, to jakaś propaganda chyba a z resztą gazeta polityka nie jest gazetą wiarygodną podobnie jak tv TVN. Piszą mówią co innego a fakty są zupełnie inne. Najlepiej prześledzić co się dzieje w związkach zawodowych górników a nie czytać gazet czy stron "polityka" które są sterowane odgórnie.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
7 + 5 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik