Nowe Ogłoszenie > Operator ładowarki
Nowe Ogłoszenie > Mechanik
Nowe Ogłoszenie > Pracownik produkcji
Nowe Ogłoszenie > Kołyska TROLL Anna Gilder Crib
Nowe Ogłoszenie > Kontroler przyjęcia surowca
Nowe Ogłoszenie > Kierowca C+E
Nowe Ogłoszenie > Budowlaniec
Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22 stycznia 2018 Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Polskie wojsko buduje system odstraszania

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


thumb_nowe-okrety-podwodne.jpgBrakuje jeszcze okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi  |  Nowe okręty podwodne wyposażone w pociski manewrujące wraz z pociskami JASSM w samolotach F-16 i rakietami ziemia-ziemia Homar zmienią potencjał polskiego wojska. Także przekazanie technologii wraz ze sprzętem kupowanym zagranicą polskim zakładom przemysłu obronnego poprawi możliwości militarne kraju, a do tego wpłynie korzystnie na gospodarkę.

‒ Polska już poczyniła pewne kroki, żeby mieć elementy systemu odstraszania. 15 grudnia 2014 r. podpisano porozumienie o pozyskaniu 40 amerykańskich pocisków JASSM do samolotów F-16 o zasięgu 370 km. W planach jest również pozyskanie trzech okrętów podwodnych wyposażonych w pociski manewrujące. Rozpoczęto także realizację programu Homar z udziałem polskich firm, którego celem jest wyprodukowanie w Polsce rakiet ziemia-ziemia o zasięgu 300 km – wylicza w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes prof. dr hab. Paweł Soroka, koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego. ‒ Gdyby się udało w najbliższych dziesięciu, może kilkunastu latach zakończyć te programy, to stworzylibyśmy polską triadę odstraszającą.

W skład polskiego systemu odstraszania, poza pociskami manewrującymi JASSM dla F-16 oraz rakietami ziemia-ziemia Homar, które będą produkowane w Hucie Stalowa Wola na licencji Lockheed Martin, wejdą także pociski manewrujące na okrętach podwodnych. W ramach programu Orka rząd planuje wydać 7,5 mld zł na trzy okręty, które zgodnie ze stanowiskiem MON mają być zakupione razem z pociskami manewrującymi.

Pociski manewrujące umożliwiają atak z okrętu podwodnego na cele naziemne na terytorium wroga nawet kilkaset kilometrów od wybrzeża. Profesor Soroka zwraca uwagę na to, że Polska byłby jedynym państwem Europy Środkowo-Wschodniej o tak silnym potencjale odstraszającym. System ten wzmocniłby także rolę naszego kraju jako państwa granicznego NATO.

Byłoby dobrze, gdybyśmy pozyskując nowe okręty podwodne, jednocześnie nabyli rakiety manewrujące, bo wtedy można wynegocjować lepsze warunki zarówno przemysłowe, jak i finansowe. Poza tym skróciłby się proces nadania okrętom pełnych zdolności bojowych – podkreśla prof. Soroka. ‒ NATO posiada system odstraszania na czele z amerykańskim. Myślę, że z jednej strony powinniśmy być włączeni do systemu odstraszania NATO jako sojusznik, ale z drugiej strony powinniśmy mieć zdolności autonomiczne.

Według niego niezależność w wykorzystaniu systemu odstraszania byłaby szczególnie ważna w sytuacjach kryzysowych, kiedy mogłoby zabraknąć czasu lub możliwości, by polegać na współpracy z NATO.

Profesor dodaje, że nowe okręty podwodne wzmocnią potencjał polskiego wojska także w innych obszarach.

Nowy sprzęt to nowe zdolności, nie mają ich okręty, które posiadamy. Mamy jeszcze pięć okrętów podwodnych. Cztery to Kobbeny, które niebawem  zejdą z wyposażenia. Jest jeszcze stosunkowo nowoczesny „Orzeł” klasy Kilo, ale wszystkie one są uzbrojone tylko w torpedy – podkreśla prof. Soroka. ‒ Wraz z nowym sprzętem pojawią się też inne możliwości, np. desantowanie z okrętów podwodnych oddziałów specjalnych. Mam nadzieję, że to będzie zupełnie nowa generacja okrętów, wyposażona w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego. Takie okręty podwodne mogą nie wypływać na powierzchnię nawet przez 2-3 tygodnie.

W postępowaniu, jak przekonuje prof. Soroka, trzeba brać pod uwagę także aspekt polonizacji, czyli transferu technologii do Polski i produkcji przynajmniej części wyposażenia tych okrętów, a może nawet ich montażu w kraju. Dzięki temu co najmniej dwa z trzech okrętów mogłyby powstać w pewnym stopniu w Polsce, a nabyte w ten sposób kompetencje byłyby przydatne podczas 20-30-letniego okresu ich użytkowania.

Ekspert podkreśla, że zdolność samodzielnej obsługi technicznej okrętów i ich remontowania to nie tylko większe bezpieczeństwo, lecz także korzyści dla gospodarki. Dzięki przeniesieniu produkcji i serwisowania do Polski powstaną nowe miejsca pracy, a duża część z wydanych środków pozostanie lub wróci do kraju.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Polskie wojsko i system odstraszania | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

DZIĘKI ANTONIEMU MACIEREWICZOWI POLSKIE WOJSKO ZOSTAJE ODBUDOWYWANE NAJLEPSZY MINISTER W PISIE. PLATFORMA OBYWATELSKA ZNISZCZYŁA POLSKIE WOJSKO JAK I BEZPIECZEŃSTWO KRAJU.
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
"Polskie wojsko buduje system odstraszania"
Już sam tytuł mnie rozbawił Biggrin Na co ten system odstraszania na komary i na muchy latem bo na pewno nie na rosję która zaraz po USA i japonii ma najwięcej maszyn wojennych i żołnierzy? pozdro recedent
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
to co polska armia ma to w poruwnaniu do rosji to kropla w morzu .szkoda że polskie wojsko dopiero teraz wzieło się za lepsze wyposażenie armii dopiero jak rosja postraszyła a i tak za nim to co teraz zamowili to uzbrojenie to i tak one w polsce pojawi się dopiero w przeciagu kilku lat bo te firmy co produkują uzbrojenie to też potrzebują czasu na to także to nie jest taka prosta sprawa 
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
W tym artykule akurat jest mowa o systemie odstraszania która to Polska taki system ma już od lat ale dosyć biednie wygląda w porównaniu do innych państw. Jeśli wojna dosięgnie też Polskę to i tak nie mamy szansy obrony bo ruscy mają 300 razy więcej wojska jak Polska a sprzęt wojskowy obronny to nie wszystko, ale nawet tego sprzętu mamy nie wiele.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
to kiedy ta wojna rusko polska ma być ? Biggrin już bym chętnie poszczelał do ruskich Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Rosjanie mogą w każdej chwili zaatakować i tu nie ma co się uśmiechać. Wojna z rosja jest nieunikniona to tylko już kwestia czasu. 
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
ruskie straszą ale Polski nie zaatakują bo zbyt wiele by stracili i z NATO nie mają szansy
w górę
Już ktoś oddał 1 głos


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
2 + 0 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik