Dzisiaj jest: Niedziela, 25 lutego 2018 Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Jak przebiega laserowa operacja zaćmy

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Chociaż zaćma jest chorobą leczoną od lat, to do niedawna operacja ta wiązała się z bolesną rekonwalescencją i bliznami pooperacyjnymi. Nowoczesne metody leczenia pozwalają jednak na bezbolesne przeprowadzenie całej procedury i to w ciągu zaledwie jednego dnia. W jaki sposób udało się to osiągnąć?
 

Drastyczne i inwazyjne leczenie przeszłości

Stopniowe, bezbolesne pogarszanie się widzenia, którego nie można zredukować za pomocą okularów spowodowane mętnieniem soczewek w naszych oczach, tak w skrócie można określić przebieg rozwoju zaćmy. To schorzenie znane jest medycynie niemal od starożytności. Pierwsze próby leczenia zaćmy polegały na wbiciu nożyka z boku głowy i zerwaniu więzadeł soczewki. W skutek tego drastycznego zabiegu opadała ona na dół gałki ocznej i nie blokowała już dostępu światła do oka. Wraz z rozwojem nauki zmieniały się metody leczenia zaćmy, do jednej z ciekawszych, choć wciąż bardzo inwazyjnych, należy metoda dr Tadeusza Krawicza, którą stosowano jeszcze w XX wieku. Polegała ona na wyrywaniu soczewki wraz z okrywającą ją torebką na zewnątrz oka za pomocą przykładania bardzo oziębionego narzędzia. Ostatnia epoka leczenia katarakty należała do operacji polegających na wykonaniu dużego, niemal centymetrowego nacięcia rogówki i wyłuskaniu soczewki na zewnątrz. Chociaż chirurgia stosowana zapewniała niemal całkowite bezpieczeństwo przebiegu operacji, to zabieg ten często wiązał się z niebezpiecznymi praktykami.

Operacyjne wycinanie zmętniałej na skutek rozwoju zaćmy soczewki, które stosowano w medycynie w ostatnich trzydziestu latach wielokrotnie wiązała się z celowym opóźnieniem przeprowadzenia zabiegu. Lekarze zdawali sobie sprawę z tego, że wraz z pogłębiającym się zmętnieniem soczewki stawała się ona coraz twardsza, przez co łatwiej było wydobyć ją w całości. Niestety taka procedura wiązała się nie tylko z przedłużeniem okresu uciążliwego niedowidzenia pacjentów, ale również ze szkodliwym dla wzroku działaniem opóźnienia operacji tłumaczy dr Tomasz Goździewicz z kliniki Kalmedica.

Inwazyjna operacja wycinania soczewki wiązała się również z długotrwałą rekonwalescencją. Pacjent po zabiegu musiał spędzić w szpitalu czasem okres do dwóch tygodni, przedłużyć zwolnienie od pracy i unikać noszenia ciężkich rzeczy przez kilka miesięcy. Na szczęście nowoczesne metody, w rodzaju laserowej operacji likwidacji soczewki eliminują te wszystkie niedogodności pozwalając na przeprowadzenie zabiegu w ciągu zaledwie jednego dnia.

 

Nowoczesna  technologia dla prawidłowego widzenia

Nowoczesne metody leczenia katarakty opierają się na wykorzystaniu lasera femtosekundowego. Metodę stosuje się ze względu na precyzję wykonania zabiegu,   bezpieczeństwo pacjenta i  brak skutków pooperacyjnych takich jak szwy czy uciążliwa rekonwalescencja.

Przed operacją lekarz okulista przeprowadza badanie określające stopień zaawansowania zmętnienia soczewki, w oparciu o które wybierany zostaje najlepsza  metoda leczenia przy wykorzystaniu lasera. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i przeprowadza się go przy zastosowaniu leków, zmniejszających stres i napięcie oraz w znieczuleniu kroplowym. Następnie przy pomocy lasera femtosekundowego wykonane zostają minimalne nacięcia w rogówce. Są to porty, dzięki którym wprowaza się narzędzia do usuwania zmętniałej soczewki. Narzędzia generują fale ultradźwiękowe, rozbijające chorą tkankę oraz rodzaj mikroskopijnego odkurzacza, który odsysa rozdrobnioną soczewkę. Po usunięciu zmętniałej soczewki w jej miejsce wprowadza się nową, syntetyczną. Wszystko trwa zaledwie w jeden dzień - pacjent po zgłoszeniu się do kliniki otrzymuje znieczulenie, w ciągu zaledwie 10-15 minut usuwana jest jego chora soczewka i wprowadzona zostaje sztuczna. Już po 2 3 godzinach odpoczynku może on wracać do domu.

- Połączenie lasera femtosekundowego zastępującego w praktyce skalpel i rękę chirurga oraz ultradźwiękowej metody usuwania zmętniałej soczewki, zwanej fakoemulsyfikacją pozwala na przeprowadzenie zabiegu w niezwykle bezpieczny sposób. Podczas operacji nie istnieje ryzyko uszkodzenia okolicznych, zdrowych tkanek i unika się uciążliwej rekonwalescencji oraz szwów pooperacyjnych dodaje dr Tomasz Goździewicz z Kalmedica.

Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest niedawno przebyty zawał lub udar, przy których pacjent powinien unikać stresu związanego z procedurami operacyjnymi.

 

Właściwy wybór dla wzroku

Nowoczesne metody leczenia odnoszą skutek wyłącznie za sprawą właściwych narzędzi i przygotowanego do ich wykorzystywania personelu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór właściwej kliniki, w której decydujemy się podjąć leczenie. W przypadku tak precyzyjnych zabiegów jak np. laserowa operacja wydobycia zmętniałej soczewki do najważniejszych czynników bezpieczeństwa i gwarancji jakości należą: aparatura medyczna wykorzystująca zaawansowane technologie, doświadczony personel medyczny  oraz odpowiednio wyposażone zaplecze szpitalne.

- W naszej klinice Kalmedica korzystamy z nowoczesnego lasera VICTUS Bausch & Lomb, który oprócz zastosowania przy chirurgii zaćmy może być używany do laserowej korekcji wzroku metodą LASIK mówi  dr Tomasz Goździewicz z Kalmedica.

Zaćma jest chorobą, na którą medycynie nie udało się znaleźć dotychczas skutecznej metody zapobiegawczej. Z tego właśnie powodu leczenie operacyjne przebyło tak długą drogę od drastycznego wycinania soczewki do femtofakoemulsyfikacji przeprowadzanej przy pomocy lasera. Współczesne techniki zabiegowe pozwalają więc na szybkie, bezbolesne, i co najważniejsze, skuteczne leczenie dotkliwego niedowidzenia wywołanego przez kataraktę. Laserowe operacje sprawiły więc, że zamiast postępującej choroby prowadzącej do ślepoty pacjent dotknięty zaćmą może liczyć na powrót do normalnego funkcjonowania w ciągu zaledwie jednego dnia. Niezależnie więc od wieku i stanu zdrowia warto skorzystać z tej możliwości naprawy jednego z najważniejszych zmysłów, jakim jest wzrok.

--
Inf. prasowa

Jak przebiega operacja zaćmy | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Jak obecnie są najlepsze nowoczesne metody leczenia zaćmy w Polsce?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Hej. Znacie w Oleśnicy lub we Wrocławiu jakiś dobry gabinet okulistyczny gdzie można wykonać zabieg korekcji wzroku oraz szczegółowe badanie wzroku i jaka jest cena? Jakie macie opinie w tym temacie?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
To ma być korekcji wzroku metodą lasik? Laserowa Korekcja Wzroku najnowocześniejsze metody‎ polecam Wrocław ul. Zaolziańska 4, jest to ośrodek okulistyki klinicznej wykonują też korekcję wad wzroku, ośrodek ten ma dobre opinie możesz poczytać też opinie na forum, a jaka cena? Chyba mają cennik ale pewna nie jestem niemniej wydaje mi się że cena za korekcję wady wzroku jest ustalana indywidualnie dlatego najlepiej się skontaktować i popytać. Nie mieszkam w Oleśnicy także nie wiem czy taki ośrodek okulistyki w Oleśnicy jest... pozdrawiam Marta z Wrocławia
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Nie znam się jaka metoda ale dzięki zaraz sprawdzę ten ośrodek okulistyki klinicznej z Wrocławia
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Czy ktoś miał może przeprowadzoną laserową korekcję oczu? Jakie wady wzroku obejmuje laserowa operacja wzroku? Czy taki zabieg jest płatny czy jest może jakaś refundacja przez NFZ? Kiedyś powinnam nosić okulary miałam małą wadę wzroku ale wzrok niestety nie poprawił mi się a lekarz mówił że można z tego wyrosnąć. I tak się zastanawiam aby zrobić badania wzroku i ewentualnie poddać się zabiegowi korekcji wzroku. Jak mieliście robioną laserowa operacje czy też zabieg korekcji oczu to chętnie poznam opinie bo też nie jestem jeszcze doinformowana czy taki zabieg jest bezpieczny i skuteczny. A okularów nie założę bo mi nie pasują a zresztą okulary są uciążliwe. To jakie macie opinie o korekcji wzroku laserem?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
cena za korektę wady wzroku to tak 500 zł ale to tez zależy od stopnia wady , nie wiem czy gdziekolwiek robi się bezpłatną operację wzroku ale zaćmy nie masz ? moja koleżanka miała taki zabieg na zaćmę we Wrocławiu i nie wiem czy przez NFZ ale coś tam płaciła jakąś zniżkę miała ale mówiła że miała dosyć poważną wadę na dwoje oczu a teraz po laserowym zabiegu ma bardzo dobry wzrok.Przez pierwsze 4 dni po zabiegu oczy ją bolały i siedziała cały czas w zaciemnionym pokoju miała światłowstręt ,lekarz dał jej leki ale po tych kilku dniach zaczęła widzieć normalnie i pozbyła się tej wady także w tym wypadku laserowa operacja pomogła a nie wiem jak u ciebie bo to zależy jaka wadę wzroku masz
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Nie wiem czy wiecie ale Polscy uczeni wynaleźli Cyber Oko. 
Cyber Oko to urządzenie, które pomoże osobom niepełnosprawnych w komunikacji z otoczeniem. Warto o tym poczytać. Jeszcze kilka lat i każdy organ ludzki będzie sztuczny, nie wiem czy to dobrze...
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A ile kosztuje Cyber Oko? Mi się wydaje że wytwory ludzkie jak chociażby to Cyber Oko nigdy nie zastąpią oka, które zostało zaprojektowane przez naszego stwórcę, tak samo jak sztuczna inteligencja nigdy nie dorówna ludzkiemu mózgowi. Nie mniej takie Cyber Oko może okazać się przydatne i pomocne u tych jak ktoś stracił oko lub ma poważną wadę wzroku tylko interesuje mnie koszt Cyber Oka...
w górę
Już ktoś oddał 1 głos


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
8 + 1 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik