Dzisiaj jest: Niedziela, 25 lutego 2018 Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Krew wojowników - Tom I - Uciekinier

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Uciekinier_okladka.jpgPolski konkwistador na Targach Książki Historycznej | Do księgarń trafi wkrótce pierwszy z pięciu tomów „Krwi wojowników” Łukasza Czeszumskiego. „Uciekinier” to ponad 400 stron powieści z gatunku „historical fiction”, osadzonej w świecie XVI-wiecznych konkwistadorów, gdzie wartka akcja idzie w parze z wiarygodnymi realiami epoki.

- Książek nie pisze się wśród czterech ścian. Tworzy się je, czerpiąc ze swoich doświadczeń i wiedzy – twierdzi Łukasz Czeszumski, dziennikarz, podróżnik, autor głośnego zbioru reportaży o narkotykowym półświatku „Biały szlak”. I choć jego najnowsza książka należy do gatunku fikcji historycznej, nie mogłaby powstać, gdyby nie doświadczenia autora zdobyte w rozmaitych rejonach świata. Dynamiczna akcja jest w tym przypadku nie mniej istotna niż zgodne z epoką okoliczności, w jakich obraca się główny bohater.
 

Polak w XVI-wiecznym świecie

Głównym bohaterem powieści jest Jarosław Burzyński – polski szlachcic, który w wyniku traumatycznych doświadczeń musi szukać swojego miejsca dalUciekinier_okladka_0.jpgeko od domu. Nie mając zbyt dużego wyboru, staje się najemnym żołnierzem. Podróże nie stanowią jego pasji – są koniecznością. Ale to dzięki nim poznaje on niezwykle różnorodny świat z pogranicza średniowiecza i renesansu. Nie obce są mu zarówno pola bitewne, pałace władców, jak również lochy czy slumsy miast.

- Pokazuję życie Jarosława jako pasmo trudnych wyborów. Przeprowadzam go przez krainy Europy a potem Nowego Świata, aby pokazać jego przygody i wewnętrzny rozwój, ale zarazem ewolucję średniowiecznego świata przechodzącego w nowożytność – mówi Łukasz Czeszumski.

Bohater powieści nie jest rycerzem bez skazy. To buntownik i ryzykant, który sam ustala zasady, wedle których żyje, przez co ciągle wpada w nowe kłopoty. Gdy wyruszy w swoją drogę, żadnego miejsca nie nazwie już swoim domem. I co bardzo ważne, wciąż będzie się zmieniał, coraz śmielej przekraczając kolejne granice.

Czy będzie tego żałował? Prawdopodobnie tak, choć o tym przekonamy się dopiero w kolejnych tomach. W pierwszym poznamy przede wszystkim młodość bohatera, intrygę, która doprowadza do konfliktu jego rodziny z magnatami oraz okoliczności ucieczki z kraju.
 

Realia historyczne z elementami fantasy

- W książce Johna Hemminga dotyczącej poszukiwań eldorado znalazłem wzmiankę o Polakach, którzy uczestniczyli w wyprawach hiszpańskich konkwistadorów. To zainspirowało mnie, aby w fikcyjnej powieści opisać hipotetyczne losy jednego z tych ludzi – wyjaśnia Łukasz Czeszumski.

Fascynacja czasami pierwszej połowy XVI wieku rosła u autora od wielu lat, a zaczęła się wraz z pierwszymi podróżami do Ameryki Południowej, kiedy to w Andach eksplorował pozostałości prekolumbijskich cywilizacji. Doświadczenia związane z tymi miejscami pchały go do bibliotek, gdzie coraz mocniej zagłębiał się w dzieje konkwisty. Naturalnie więc kolejne było zainteresowanie dziejami Hiszpanii, skąd wywodziła się większość konkwistadorów, a później także historią renesansowych Włoch, Cesarstwa Niemieckiego i w końcu – Polski.

W „Krwi wojowników” znajdziemy także elementy fantasy, ale obecne są one tylko w takim stopniu, w jakim odzwierciedlają one wierzenia ludzi żyjących w opisywanej epoce. Kolejne tomy pozwolą czytelnikowi poczuć magię przeszłości, trochę tak, jakby korzystał z wehikułu czasu, choć – jak twierdzi autor – „bez nachalnej retoryki, bez infantylności charakteryzującej literaturę młodzieżową, a także bez rozdzierania szat i użalania się nad losem jednostki i społeczeństw, mimo że były to czasy okrutne”.

W ocenie autora, książka ta ma przede wszystkim bawić ciekawą opowieścią, pokazać realia świata sprzed stuleci, a pod powierzchnią przygodową i historyczną dotykać najbardziej uniwersalnych problemów, takich jak sens życia, czy granice między dobrem i złem. To właśnie stanowi drugie dno „Krwi wojowników”.
 

Premiera już wkrótce

- W żadną z poprzednich książek nie włożyłem tyle pracy i nie oddałem tyle serca. Ze względu na osadzenie akcji w odległych czasach, musiałem przestudiować ogromną ilość literatury historycznej – podkreśla Łukasz Czeszumski i zaraz dodaje: - Ale to nie znaczy, że samo czytanie wystarczy. Żadnej z moich książek nie byłoby bez podróży i osobistych przeżyć. Przy każdej towarzyszyła mi niezgoda na jakiś stan rzeczy, osobisty bunt, który prowokował do pisania na dany temat. W tym sensie, choć „Uciekinier” jest zupełnie innych od moich wcześniejszych książek, pozostaje spójny z moimi doświadczeniami i zainteresowaniami.

O tym, jak bardzo zamysł autora pokrywa się z oczekiwaniami czytelników, będziemy mogli przekonać się lada dzień. „Uciekinier”, a więc Tom I z serii „Krew wojowników” będzie miał swoją premierę podczas XXV Targów Książki Historycznej w Warszawie w dniach 24-27 listopada, na stoisku wydawnictwa CL Media. Kolejny tom ukaże się pod koniec przyszłego roku.

Inf. prasowa / Empemedia
 

Krew wojowników - Tom I - Uciekinier | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Jest gdzieś już recenzja książki Krew wojowników Uciekinier ? W mojej księgarni jeszcze tej książki nie ma ale wcześniej chciałbym przeczytać recenzje o tej książce albo przynajmniej opinie znawców tego gatunku chociaż to nie zaważy bo i tak zamierzam kupić bo lubię takie tematyki.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Aha teraz doczytałem że premiera jest pod koniec listopada Smile Na początku listopada dzwonię do księgarni!

Pozdrowienia ze stolicy Dolnego śląska, Wrocławia Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
1 + 1 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik