Nowe Ogłoszenie > Operator ładowarki
Nowe Ogłoszenie > Mechanik
Nowe Ogłoszenie > Pracownik produkcji
Nowe Ogłoszenie > Kołyska TROLL Anna Gilder Crib
Nowe Ogłoszenie > Kontroler przyjęcia surowca
Nowe Ogłoszenie > Kierowca C+E
Nowe Ogłoszenie > Budowlaniec
Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22 stycznia 2018 Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na roli?

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Edyta-Szymkowiak_DRB.jpgRolnicy, obok górników i budowlańców, są jedną z najbardziej narażonych na szkody grup zawodowych. Według statystyk prowadzonych przez KRUS, w pierwszym kwartale 2016 roku doszło do 4 659 wypadków na roli. Podpowiadamy, kiedy i jakie odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu podczas pracy na roli oraz jak starać się o wypłatę rekompensaty.

Kwestie związane z odpowiedzialnością cywilną rolnika uregulowane są w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według zapisów wspomnianej ustawy każdy rolnik zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Takim ubezpieczeniem objęty jest zarówno rolnik, jak i pozostałe osoby pracujące w gospodarstwie rolnym. Warto zapamiętać, że pracownikami nie będą tylko i wyłącznie osoby, które zamieszkują w danym gospodarstwie, ale również osoby świadczące pomoc czy wykonujące różnego rodzaju prace na zlecenie rolnika.
 

Kiedy i jakie świadczenia należą się pokrzywdzonemu?

W momencie, gdy ulegliśmy wypadkowi podczas pracy na roli możemy strać się o odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolnika. Wypłata rekompensaty może nastąpić wtedy, gdy udowodnimy, że do zdarzenia doszło z winy rolnika lub w wyniku jego zaniedbania. W tym celu powinna zostać sporządzona notatka szczegółowo opisująca całe wydarzenie, która zostanie podpisana przez osobę pokrzywdzoną, jak również przez sprawcę wypadku. Jeśli na miejscu byli świadkowie ważne jest, aby pozostawili oni swoje dane kontaktowe.

- Osobie pokrzywdzonej należy się wypłata zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu, poniesione koszty leczenia, jak również za straty wynikające z niemożliwości wykonywania dalszej pracy. Prawo do wypłaty odszkodowania za brak możliwości wykonywania dalszej pracy należy się nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale również tym zatrudnionym na umowę zlecenie czy umowę o dzieło – wyjaśnia Edyta Szymkowiak, Kierownik Działu Likwidacji Szkód Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w dochodzeniu ich praw.

Możliwa jest również wypłata odszkodowania w momencie, gdy z winy osoby pracującej w gospodarstwie szkody dozna sam rolnik. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe również wypłaci odszkodowanie, lecz będzie ono obejmowało jedynie roszczenia związanie z uszkodzeniem ciała. Poszkodowany rolnik może starać się o wypłatę zadośćuczynienia czy zwrot kosztów leczenia.

Podczas składania wniosku o wypłatę odszkodowania niezbędna będzie dokumentacja medyczna przedstawiająca proces leczenia. Warto również zachować wszelkie rachunki, które udokumentują poniesione przez nas dodatkowe koszty, takie jak na przykład zakup leków, rehabilitacja czy dojazd do placówek medycznych. Taka dokumentacja pozwoli na uzyskanie odszkodowania adekwatnego do poniesionych strat.

Po zgłoszeniu szkody każdy zakład ubezpieczeń ma określony ustawowo termin wypłaty odszkodowania. W przypadku ubezpieczenia OC rolnika jest to 30 dni od dnia zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o powstaniu szkody, przy czym jeśli wystąpi konieczność wyjaśnienia okoliczności mających wpływ na odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń lub wysokość szkody, termin ten może być wydłużony. Termin likwidacji szkody nie może jednak przekroczyć 90 dni. Jeśli zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania w ustawowym terminie, poszkodowany może domagać się zapłaty odsetek na podstawie art. 481 k.c.
 

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Ze względu na to, że odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego jest tak zwaną odpowiedzialnością akcesoryjną istnieją przypadki, gdy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Zadośćuczynienie nie zostanie wypłacone, gdy poniesione szkody nie miały bezpośredniego związku z prowadzeniem gospodarstwa. Dla przykładu, gdy poszkodowany złamał nogę podczas przenoszenia drewna z komórki do domu, aby dorzucić do pieca, odszkodowanie nie zostanie mu wypłacone. Dzieje się tak dlatego, że czynność jaką wykonywał nie miała bezpośredniego związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

- Ubezpieczenie OC rolnika nie działa w każdym przypadku. Jeżeli rolnik poza działalnością rolniczą prowadzi działalność agroturystyczną lub wykonuje usługi np. koszenia na cudzym polu, obowiązkowe OC rolnika nie działa. W momencie, gdy pokrzywdzony doznał krzywdy w związku z prowadzeniem dodatkowej działalności przez rolnika towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania dodaje Edyta Szymkowiak z DRB.

Z odmową wypłaty odszkodowania możemy spotkać się również w momencie, gdy do wypadku doszło w wyniku działań osób trzecich, za które rolnik nie ponosi odpowiedzialności lub wyłącznie z naszej winy. W pozostałych przypadkach ubezpieczyciel powinien wypłacić nam należną rekompensatę .

Materiał video dotyczący odszkodowania za wypadek na roli autorstwa Edyty Szymkowiak – eksperta Centrum Odszkodowań DRB:

Inf. prasowa / Good One PR

Jak ubiegać się o odszkodowanie
za wypadek rolniczy | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Gdzie w Oleśnicy trzeba się zgłosić jeśli doszło do wypadku na maszynie rolniczej na wsi? Chciałam się dowiedzieć jak wygląda cała procedura żeby uzyskać odszkodowanie za wypadek z udziałem maszyny rolniczej to trzeba iść do kasy rolniczego ubezpieczenia społecznego?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
tak ! Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czyli KRUS w Oleśnicy jest ulica Lwowska 31 , co wypadek miałaś albo ktoś z rodziny macie gospodarkę i rolnik nie wie gdzie się zgłosić jak doszło do wypadku na maszynie .? ludzie ....
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
1 + 0 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik