Dzisiaj jest: Wtorek, 22 sierpnia 2017 Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Strzeż się inżynierii społecznościowej!

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Inżynieria społecznościowa jest wyjątkowo podstępna, gdyż żeruje na naszej naturalnej chęci bycia uczynnym. Zjawisko to może również grać na ludzkich emocjach, takich jak strach czy współczucie. Oto kilka sztuczek wykorzystywanych w inżynierii społecznościowej w celu zdobycia poufnych danych. Krzysztof Wójtowicz z firmy Check Poit Software Technologies opisuje również metody, które pomagają się bronić przed tymi sztuczkami.

Jesteś w biurze i nagle zjawia się elektryk, żeby naprawić awarię. Albo dzwoni telefon – Twój dostawca Internetu informuje Cię, że mają jakiś problem z Twoim kontem.

W takich przypadkach naturalnym, ludzkim odruchem jest współpraca, czyż nie? Wpuszczasz elektryka i pozwalasz mu wykonać swoją pracę. Odpowiadasz na pytania zadawane przez pracownika obsługi klienta w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Niestety, w tym przypadku zamiast być uprzejmym i pomocnym, stałeś się ofiarą inżynierii społecznościowej. Elektryk zainstalował właśnie w Twoim biurze ukryte kamery lub router służący do podsłuchu. Fałszywy pracownik działu obsługi klienta poznał Twoje dane osobowe, hasło do Twojego konta, a być może nawet informacje dotyczące karty kredytowej.

Inżynieria społecznościowa odwołuje się do technik stosowanych w celu manipulowania ludźmi i skłaniania ich do wykonania pewnych czynności lub wyjawienia istotnych informacji. Cyberprzestępcy często wykorzystują łatwowierność oraz naturalną ludzką chęć do bycia pomocnym. Scamerzy nie muszą trudzić się i korzystać ze skomplikowanych hakerskich technik, czy też złośliwego oprogramowania omijającego zabezpieczenia – mogą po prostu wysłać email ze szkodliwym załącznikiem i poprosić odbiorcę o jego otwarcie.

Inżynieria społecznościowa nie jest niczym nowym, od zawsze istnieli ludzie zajmujący się sztuką scamu, knując różne spiski i intrygi

Nowością jednak jest to, jak wiele informacji na temat ofiary mogą zdobyć scamerzy zanim jeszcze przystąpią do ataku. Dzięki portalom społecznościowym są w stanie dowiedzieć się naprawdę wiele, np. gdzie dana osoba pracuje, nazwiska znajomych, nazwę szkoły, do której uczęszczała ofiara, a nawet gdzie ostatnio spędzała wakacje. Mogą również poznać strukturę organizacyjną firmy oraz wydedukować, z jakiego oprogramowania korzysta dane przedsiębiorstwo. Te informacje mogą być wykorzystane przeciwko ofierze, gdyż atakujący dzięki nim staje się bardziej wiarygodny.
 

Pomagać jest rzeczą ludzką  - DefCon, największy konwent hakerów, co roku organizuje zawody „Capture the Flag” („Zdobyć flagę”) polegające na wykorzystywaniu inżynierii społecznościowej w praktyce. W ubiegłym roku celem były między innymi firmy takie jak Apple oraz Johnson & Johnson. W dniu zawodów, uczestnicy zamykają się w kabinach telefonicznych i dzwonią do osób pracujących w firmach obranych jako cele. Próbują tak prowadzić rozmowę, aby nakłonić pracownika do wyjawienia pewnych informacji („flag”), między innymi o wersji przeglądarki lub rodzaju oprogramowania używanego w firmie. Wielokrotnie uczestnicy udawali kolegów z innego oddziału, których rzekomym zadaniem było zdobycie informacji dla prezesa. Przekonywali, że potrzebują bardzo pilnej pomocy, gdyż są kompletnie przytłoczeni nadmiarem obowiązków. W większości przypadków pracownicy chcieli pomóc i bez problemu dzielili się informacjami.
 

Strach jest dochodowy - scamerzy są doskonali we wzbudzaniu strachu. Popularny przykład: dzwoniący przedstawia się jako reprezentant pomocy technicznej Windows lub podobnego działu Microsoft i informuje ofiarę o wykrytym na ich maszynie problemie. Następnie prosi użytkownika o wpisanie na komputerze kilku standardowych komend i przekonuje, że otrzymany wynik wskazuje na obecność złośliwego oprogramowania lub innego, bardzo poważnego zagrożenia. W tym momencie ofiara myśli, że z jego komputerem dzieje się coś niedobrego i przekazuje „konsultantowi” dane karty kredytowej, aby ten rozwiązał problem.
 

Weryfikować, weryfikować i jeszcze raz weryfikować - jeżeli ktoś dzwoni i przedstawia się jako osoba z pewnej oficjalnej instytucji, warto poprosić o dowód. Zapytać się o numer telefonu, żeby móc oddzwonić. Jeżeli ktoś przedstawia się jako pracownik innego oddziału, należy poprosić o jakiś sposób weryfikacji w celu potwierdzenia tożsamości danej osoby. W przypadku służb porządkowych, poproś o numer odznaki. Jeśli rozmówca nie jest oszustem, bez problemu poda te informacje.

Nie ulegaj presji w stylu „musisz to zrobić w ciągu 20 minut”. Zawsze jest czas na zbadanie i przemyślenie sprawy.

Bądź zawsze sceptyczny w sytuacjach, gdy ktoś proaktywnie kontaktuje się z Tobą odnośnie jakiegoś problemu. Prawdziwa firma nigdy nie zapyta o hasło, organizacje rządowe zawsze wyślą oficjalny list. A gdy nagle otrzymasz telefon od przyjaciela lub znajomego, który twierdzi, że utknął gdzieś zagraniczną i potrzebuje natychmiastowego przelewu, nie ufaj mu tylko ze względu na to, że zna imię Twojego psa oraz nazwiska krewnych.

Bądź świadom tego, co udostępniasz w Internecie i korzystaj z ustawień prywatności. Istnieje kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś publikować online, np. hasła, odpowiedzi na pytania do odzyskiwania haseł (nazwisko panieńskie matki) oraz numeru PESEL.

W dalszym ciągu możesz być uczynny i pomocny, ale zawsze warto przez chwilę zastanowić się i przeanalizować sytuację. Odrobina sceptycyzmu nigdy nie zaszkodzi, a mając do czynienia z cyberprzestępcami - może być bardzo przydatna.

źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA

Inżynieria społeczna | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Witam ktoś zorientowany gdzie znajdę za darmo albo za nie wielką opłatę książkę inżynieria społeczna w PDF?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
16 + 0 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik