Dzisiaj jest: Poniedziałek, 28 maja 2018 Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Informacja na Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Jak inwestować w przyszłość dziecka?

Czytelnia | Artykuły > Dział: 

Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami dłużej niż rówieśnicy z sąsiednich krajów. Według danych GUS, w rodzinnym domu pozostaje aż blisko 70% osób w wieku 18-29 lat, podczas gdy średnia unijna wynosi 29%. Eksperci Związku Firm Doradców Finansowych podkreślają, że troska o samodzielność dziecka powinna rozpocząć się jak najwcześniej, odpowiednią edukacją finansową i planowaniem przyszłości.
 

O inwestowaniu warto myśleć zawczasu

Często zaspokajamy bieżące potrzeby naszych dzieci, zapominając o finansowym zabezpieczeniu startu w dorosłe życie. Zaledwie 30% badanych przyznało, że odkłada pieniądze z myślą o przyszłości swoich potomków. – Tymczasem nawet niewielkie, lecz regularnie odkładane kwoty, po 18 czy 20 latach mogą stanowić pokaźny kapitał, który pozwoli młodemu człowiekowi podjąć wymarzone studia, założyć własną firmę, wynająć mieszkanie lub być może nawet je kupić – mówi Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, ZFDF.

Psychologowie uważają, że osoby, które przegapią właściwy moment na usamodzielnienie się, mogą zapłacić za to wysoką cenę. Jeżeli w wieku dwudziestu kilku lat młodzi nie odpowiadają za własne utrzymanie, opłaty czy prowadzenie domu, z każdym rokiem będzie coraz trudniej. Między innymi dlatego eksperci ZFDF radzą, aby uczyć dziecka samodzielności finansowej jak najwcześniej. – Długi czas jaki pozostaje od dzieciństwa do pełnoletniości pozwala efektywnie pomnażać nawet małe kwoty – podkreśla Krajkowski. – Każdy bank ma w swojej ofercie konta oszczędnościowe i lokaty, a coraz więcej produktów depozytowych adresowanych jest właśnie do opiekunów inwestujących w przyszłość dzieci – dodaje.

Planując długoletnią inwestycję warto uwzględnić lokaty, ponieważ oprocentowanie będzie wyższe, niż bieżących rachunków i depozytów krótkoterminowych. – Należy jednak pamiętać, że zerwanie umowy przed czasem zazwyczaj wiąże się z wysokimi karami i może pozbawić nas części zysków.

Z kolei zaletą niektórych kont oszczędnościowych jest ich elastyczność. Część banków oferuje stały dostęp do gromadzonego kapitału i brak utraty odsetek przy wypłacaniu pieniędzy w dowolnym czasie. Niestety są jednak niżej oprocentowane niż lokaty. Ponadto w obu przypadkach dochody obłożone są 19-procentowym podatkiem – porównuje ekspert.

Podatku nie zapłacimy jednak gromadząc pieniądze w III filarze, o ile nie zostaną podjęte z konta przed 60 rokiem życia, a wpłaty będą dokonywane przez pięć dowolnych lat kalendarzowych. To ważna informacja dla osób, które chcą dodatkowo oszczędzać, m.in. na emeryturę. – Emerytowani dziadkowie mogą wpłacić uzbierane środki, np. na Indywidualne Konto Emerytalne. Rachunek można otworzyć już od 100 zł, natomiast górną granicą jest 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w skali roku, aktualnie 11 238 zł. Takie rozwiązanie zapewni zysk i uchroni przed podatkiem – mówi Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF.
 

Wsparcie przy pierwszym mieszkaniu

Będąc już u progu samodzielności, młody człowiek powinien mieć na uwadze program „Mieszkanie dla Młodych”. Rządowe wsparcie adresowane jest do osób, które nie ukończyły 35 lat i pragną zakupić pierwszą własną nieruchomość. Należy jednak przy tym pamiętać, że przez 5 lat od zakupu nie można takiego lokalu sprzedać, ani wynajmować.

Dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu MdM może zostać udzielone tylko pod warunkiem zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania. Kandydaci spełniający wstępne kryteria muszą również dysponować odpowiednimi dochodami. – Dobrą informacją dla zainteresowanych, którzy nie posiadają pełnej zdolności finansowej, jest możliwość przystąpienia do kredytu wspólnie z bliską rodziną, np. z rodzicami. Ich udział może znacznie zwiększyć szanse na przyznanie dopłaty – mówi Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

Warto podkreślić, że rodzice (lub inni bliscy przystępujący wspólnie do programu) nie są objęci dofinansowaniem, ani nie stają się również współwłaścicielami nieruchomości. Ich rola ogranicza się do poprawy zdolności kredytowej oraz odpowiedzialności za terminową spłatę. – Dzięki takiemu rozwiązaniu młody człowiek staje się właścicielem nowego mieszkania, nawet jeśli nie uzyskuje jeszcze odpowiednich dochodów. Tym samym otrzymuje solidne wsparcie na początku samodzielnej drogi życia – konkluduje Sadowski.

Inf. prasowa


Wiesz jak inwestować w przyszłość dziecka? | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Jak i gdzie inwestować pieniądze na przyszłość dziecka znacie jakiś dobry program oszczędzania poza bankiem?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
najlepiej inwestować w zainteresowania dziecka i szkolnictwo, ale szkołę też trzeba dobrze dobierać, zwracać uwagę na szkoły i uczelnie w których nie jest propagowany marksizm
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Oszczędzanie na przyszłość dziecka to głupota! Rodzice założyli mi kiedyś książeczkę mieszkaniową, odkładali na nią pieniądze, które dla nich wtedy były niemałe. Teraz z mężem chcemy kupić dom, mama dumnie przekazała mi książeczkę, zachodzę do banku a tam na książeczce w wyniku denominacji znajduje się... 28 zł oczko.gif Podobnie znajomi którzy mieli zakładane książeczki/konta i po ukończeniu 18 lat mieli dostać pieniądze, ale po takim czasie wyszły z tego śmieszne kwoty. Człowiek myśli o przyszłości dziecka, odmawia sobie pewnych rzeczy, zbiera pieniądze dla dziecka żeby miało łatwiejszy start ale na drodze staje inflacja, za jakiś czas zapewne zmiana zł na eu, źle rozwijająca się gospodarka i odkładając kwotę za którą teraz można kupić wielką pakę pampersów to dziecko nawet nie kupi kiedyś za to chusteczek do nosa.
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Witam Smile Mam na imię Ewelina i pochodzę z Wrocławia a obecnie mieszkam w Oleśnicy i czytając ten artykuł przyszła mi pewna myśl. Chcę zacząć odkładać jakieś pieniądze z myślą o przyszłości mojej córki. Chcę zaznaczyć że mój mąż jest sceptycznie nastawiony do instytucji finansowych innych niż banki a jemu najbardziej pasują banki które są polskimi bankami typu bank PKO i zresztą mówił że kto zagwarantuje że te odkładane pieniądze będą w ogóle warte za te 20 - 30 lat. Jedno konto oszczędnościowe już mamy no i mój facet mówi że nie ma sensu zakładania drugiego konta oszczędnościowego. Ja bym chciała jednak założyć osobno dla córki bo nie chcę mieszać naszych oszczędności z jej pieniędzmi, lepiej jak będą osobno. Są różne programy oszczędnościowe właśnie z myślą o przyszłości dziecka tylko pytanie czy warto korzystać z takich programów? Może ktoś tu miał do czynienia z takim kontem oszczędnościowym które są typowe z myślą o przyszłości dziecka? Jakie macie opinie w kwestii oszczędzania dla własnego dziecka? No ta przysłowiowa skarpeta chyba odpada, czy jednak to najlepsze wyjście?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
uważam że najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie dobrego funduszu inwestycyjnego lub też planu oszczędnościowego dla dziecka. Też się zastanawiam nad zabezpieczeniem dziecka na przyszłość i biorę pod uwagę Generali (warunki jakie proponują są przystępne). Czy ktoś z Was ma tam założone inwestycje i może się wypowiedzieć czy warto otwierać fundusz inwestycyjny w Generali lub plan oszczędnościowy dla dziecka? A może dobre oferty ma też Expander? Chętnie poczytam opinie osób którzy korzystają z ofert w tych firmach.
w górę
Już ktoś oddał 1 głos