Dzisiaj jest: Czwartek, 17 sierpnia 2017 Imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Polacy prawie połowę oszczędności trzymają w gotówce lub na depozytach bankowych

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Statystyczny Polak ma ponad 14 tys. zł oszczędności w depozytach. To pięć razy więcej niż siedem lat temu. Jednak połowa z tego należy do 10 proc. najzamożniejszych ludzi. Wciąż dominują bezpieczne formy lokowania pieniędzy.

Polacy trzymają na depozytach prawie połowę swoich oszczędności – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Gomółka, ekspert BGŻOptima. – Ta forma oszczędzania jest wciąż uważana za najbardziej popularną i bezpieczną, mimo że niekoniecznie daje wysokie zyski.

Z danych BGŻOptima wynika, że od 2004 roku odsetek tej formy oszczędności nie zmienił się (dane bez OFE). Co ciekawe, odsetek ten w Niemczech jest zbliżony do polskiego – 41 proc. To nieco odmienne dane niż w innych, lepiej rozwiniętej gospodarkach. W Szwecji czy USA tylko ok. 18 proc. oszczędności społeczeństwa trzymają w gotówce i depozytach. W krajach nadbałtyckich największy udział w oszczędnościach mają udziały w spółkach i akcje.

Ponad połowę depozytów stanowią lokaty – mimo niskiego oprocentowania, które wynika z niskich stóp procentowych.

Spodziewamy się przynajmniej jednej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w tym roku, a w scenariuszu pesymistycznym dla oszczędzających nawet do 50 punktów bazowych – mówi Gomółka. – 2015 rok to będzie czas utrzymywania się niskich stóp procentowych. W związku z tym zyski z lokat nie będą imponująco duże. Z racji tego, że mamy bardzo niską inflację, to realny zysk na lokatach jest jednak wciąż dodatni. Warto mimo to rozglądać się za inwestycjami, za takimi formami oszczędzania, na których można oszczędzać więcej.

Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe – z uwagi na wyższe oprocentowanie, bieżący dostęp do środków i oferty promocyjne banków. Innym przykładem są fundusze inwestycyjne.

Przez ponad 20 miesięcy z rzędu mamy dodatni napływ do funduszy inwestycyjnych. Od początku roku najbardziej popularną klasą aktywów są fundusze obligacji korporacyjnych. Ich stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy to 10 proc., a ryzyko wydaje się niewielkie – mówi ekspert BGŻOptima.

Myśląc o emeryturze, Polacy wciąż najczęściej zdają się na państwo. Zdecydowana większość oszczędności emerytalnych wciąż znajduje się w OFE.

Trzymamy tam niemal wszystkie nasze oszczędności emerytalne. Pozostałe 8,5 proc. to w większości pracownicze programy emerytalne, a w niewielkiej części indywidualne konta emerytalne (2,6 proc.) czy zupełnie marginalne indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (0,1 proc.) – zauważa Gomółka.

Eksperci BGŻOptima uważają, że bez dodatkowych zachęt nie da się przekonać Polaków do samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

Jest szansa, że w dłuższej perspektywie IKZE staną się popularniejszą inwestycją – twierdzi Tomasz Gomółka. – Pomóc w tym mogą zmiany, które rząd wprowadził w tym roku, zwiększając kwotę, którą można odkładać na IKZE i wprowadzając zryczałtowany podatek. Zmiany te jednak niekoniecznie są wystarczające, a IKZE, podobnie jak IKE, na razie pozostają marginalnymi produktami.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Gdzie Polacy trzymają oszczędności | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Oszczędności trzymam w sejfie to najbezpieczniejsze rozwiązanie teraz nawet bankom nie można zaufać
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
żeby trzymać oszczędności to trzeba najpierw te oszczędności posiadać ale może coś się w końcu zacznie oszczędzać odkąd PiS podwyższył płacę minimalną ale to i tak niewiele oszczędności będzie... nawet konta w banku nie posiadam
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A ja trzymam oszczędności w przysłowiowej skarpecie i nawet przez chwilę myślałem czy aby dać pieniądze do skarpety w końcu papierek dużo miejsca nie zajmuje Smile Ja potrzebuje mieć pieniądze pod ręką dlatego też nie chcę dawać do banku a inwestowanie w coś np. kruszec też odpada. Dlatego pieniądze trzymam w domu. A też taki mi pomysł do głowy przyszedł żeby kupić sejf i wmontować go w ścianie za obrazem, ktoś wie jakie to są koszta takiego sejfu razem z montażem?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Sejf w domu chcesz trzymać? Wink Jeśli masz dużo kasy to może to i dobre rozwiązanie a sam ciekaw jestem ile sejf kosztuje i czy było by mnie stać na taki sejf czy by mi wystarczyło moich oszczędności hehe Biggrin ale podstawą to jest mieć dobrze zabezpieczony dom przed złodziejami a pieniądze też można schować w podłodze zrobić skrytkę tak żeby nie było widać gdzie i do tego sejf nie jest potrzebny ,ale to takie moje pomysły Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Z tym schowkiem w podłodze to nie głupi pomysł aczkolwiek trochę hardkorowy. Jednak dla mnie lepszym rozwiązanie było by trzymanie pieniędzy w sejfie w ścianie. Dlatego też interesuje mnie dobrej klasy sejf ale żeby cena i cały koszt montażu nie był zbyt wysoki chociaż domyślam się że cena z pewnością będzie wyższa niż 1000 zł Z chęcią poczytam opinie tych którzy mają taki sejf wbudowany w ścianie każde opinie i te złe i te pozytywne
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A wiesz przynajmniej jakie parametry należy wziąć pod uwagę wybierając sejf na gotówkę?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
od siebie polecam atestowane sejfy mam taki sejf w domu i jest on na odcisk dłoni , firmy nie będę podawał bo nie zapłacili mi za reklamę .Ale w zasadzie firma nie jest tak ważna przede wszystkim sejf musi mieć atest a i będzie odporny na ewentualny pożar , a to jakim sposobem będzie otwierany to już według gustu ja mam na odcisk dłoni , chwila i sejf otwarty - szybki dostęp do pieniędzy. a co do montażu sejfu to albo weźmiesz sobie firmę która specjalizuje się w montowaniu sejfów albo tak jak ja sam sobie zamontowałem bo murarstwo nie jest mi obce ale solidnie wmontowałem i prędzej dom się zawali jak ktoś chciałby wyciągnąć sejf ze ściany .
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
5 + 0 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik