Nowe Ogłoszenie > Operator ładowarki
Nowe Ogłoszenie > Mechanik
Nowe Ogłoszenie > Pracownik produkcji
Nowe Ogłoszenie > Kołyska TROLL Anna Gilder Crib
Nowe Ogłoszenie > Kontroler przyjęcia surowca
Nowe Ogłoszenie > Kierowca C+E
Nowe Ogłoszenie > Budowlaniec
Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22 stycznia 2018 Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Spokojna przystań dla skrzydlatych sprzymierzeńców

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Owady zapylające – dzicy lokatorzy naszych działek i zieleńców – są niezwykle pożyteczni, ale również bardzo wrażliwi na zmiany zachodzące w środowisku i ograniczanie ich siedlisk. Jak możemy im pomóc? Bezpieczną przystań, w której nasi skrzydlaci sprzymierzeńcy odnajdą swój azyl, zapewni zbudowany z naturalnych materiałów i umieszczony w zacisznym miejscu specjalny hotel.

Potrzeby dzikich zapylaczy są naprawdę niewielkie – wystarczy kilka kawałków drewna z niewielkimi otworami, trochę słomy i patyków. Nie oczekują wygód i luksusów, a jedynie miejsca, które umożliwi spokojną budowę gniazd, zapewni skuteczne schronienie przed deszczem i przezimowanie. Hotel dla owadów możemy umieścić w swoim ogrodzie – wystarczy już niewielka konstrukcja, aby stworzyć im dobre warunki do bytowania.

 

Pożyteczni dzicy lokatorzy

Pszczoły i trzmiele to tylko niektórzy z przedstawicieli latających lokatorów zamieszkujących działki i ogrody. – Mówiąc o owadach zapylających nie możemy zapomnieć również o murarkach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są one wydajniejsze w zapylaniu kwiatów niż pszczoły miodne – mówi Magdalena Markiewicz, blogerka prowadząca www.ogrodymarkiewicz.blogspot.com. Dzicy zapylacze są niezwykle pożyteczni, pracowici i ważni z punktu widzenia bioróżnorodności, korzystnej zarówno dla człowieka, jak i przyrody. Bez nich nie moglibyśmy cieszyć się smakiem wielu produktów roślinnych oraz niepowtarzalnym aromatem dostarczanego przez pszczoły miodu. Od pracy naszych skrzydlatych sprzymierzeńców uzależnione są plony licznych gatunków drzew owocowych oraz warzyw. Ocenia się, że 1/3 spożywanych przez człowieka produktów jest bezpośrednim lub pośrednim efektem zapylania przez owady. – Pomagając pożytecznym owadom, pomagamy również sobie. Stwórzmy im zatem miejsce do schronienia, sadźmy kwitnące rośliny i zaprośmy pożyteczne owady do naszych ogrodów – podkreśla Magdalena Markiewicz.

 

Przygarnij dzikiego zapylacza

Poza szkodliwymi pestycydami, naszym latającym sojusznikom nie sprzyja również ograniczanie przestrzeni, w których mogą się schronić – likwidacja terenów zielonych i przesadnie zadbane parki i skwery, gdzie drzewa i krzewy zastąpiono równo przystrzyżonymi trawnikami. Tymczasem, cenią one nieco zaniedbane, naturalne siedliska, w które zbytnio się nie ingeruje.

Schronienia w postaci specjalnych hoteli dla owadów z powodzeniem stosuje się w sadach, gospodarstwach rolnych, a nawet parkach wielu miast. Przygarnąć okolicznych zapylaczy możemy dzięki umieszczeniu takiego hotelu w swoim ogrodzie. Ułożone obok siebie słomki i patyki, przykryte drewnianym daszkiem i osłonięte od wiatru będą idealnym środowiskiem dla dzikich lokatorów.

Hotel dla owadów wykonamy samodzielnie – może to być znakomita zabawa dla całej rodziny – lub też kupimy gotową już konstrukcję. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy powinniśmy pamiętać, że taki domek musi być zbudowany z przyjaznych owadom, naturalnych materiałów. – W tej roli najlepiej sprawdzi się drewno, które jako żywy budulec wymaga odpowiedniej ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych – tłumaczy Krzysztof Klimczak z Działu Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Aby cieszyć się urokiem drewnianej konstrukcji przez długi czas, warto ją zabezpieczyć przed umieszczeniem na zewnątrz. Do tego celu należy zastosować wysokiej jakości produkt, który będzie skuteczny, a jednocześnie przyjazny dla przyszłych mieszkańców hotelu – dodaje ekspert.

 

Bezpieczny hotel

Dzicy zapylacze są bardzo wrażliwi, dlatego do zabezpieczenia drewnianego hotelu najlepiej wykorzystać preparaty o łagodnej recepturze. Takim rozwiązaniem jest Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON. Produkt spełnia wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 Bezpieczeństwo Zabawek – nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych – i jest bardzo łatwy w aplikacji. – Preparat należy nakładać na czyste, suche podłoże w 2-3 cienkich warstwach, a następnie dokładnie wysezonować konstrukcję – mówi Krzysztof Klimczak. Wykorzystanie wysokiej jakości wyrobu pozwoli na trwałą i estetyczną ochronę drewna.

Dobrą porą na zatroszczenie się o owady jest wiosna, kiedy tradycyjnie rozpoczynamy prace w ogrodzie. Dajmy czas naszym skrzydlatym sojusznikom na oswojenie się z nowym lokum, a z pewnością na dobre się w nim zadomowią. Dzięki stworzeniu takiego bezpiecznego azylu, pomożemy przyrodzie i będziemy mogli z ciekawością obserwować, jak owady wytrwale pracują, zapylając kwiaty. Skutecznie zabezpieczony hotel będzie służył im przez długie lata, zapewniając przytulne schronienie.

Inf. prasowa / RedPen Public Relations

Jak zrobić Domek
Hotel dla Owadów | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Hej szukam poradnika najlepiej krok po kroku jak zrobić domek dla pożytecznych owadów bo mam ich trochę na działce i pomyślałem że coś można by im zbudować i może otworzyłbym hodowlę owadów n tak poważniej to żeby je tam zwabiać bo też nie chcę pryskać roślin na działce i może to być całkiem niezłe rozwiązanie hmm gotowe domki na owady są trochę drogie a mam dużo drewna to taniej mnie wyjdzie jak bym sam zrobił tylko teraz jeszcze instrukcja obsługi bo za bardzo nie wiem jak taki domek miałby wyglądać?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
4 + 9 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik