Dzisiaj jest: Czwartek, 17 sierpnia 2017 Imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Dogoterapia - Terapia z udziałem psa (Kynoterapia)

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Troszkę o dogoterapii | Termin dogoterapia- pochodzi od ang. terminu Pet therapy. W odróżnieniu do hipoterapii, w której prowadzi się rehabilitację osób potrzebujących pomocy przy udziale koni, tu zajęcia odbywają się z psami.

Terapia ta obejmuje różne schorzenia i jednostki chorobowe. Obejmuje ona rehabilitację fizyczną i psychiczną. Terapia z wykorzystaniem zwierząt jest znana od dwóch tysięcy lat. Jej najpopularniejszą formę, hipoterapię, propagował Hipokrates, który uważał jazdę konną za wartościową formę gimnastyki, pobudzającą funkcje organizmu i łagodzącą schorzenia. Określenie terapia z udziałem zwierząt przypisuje się amerykańskiemu psychologowi dziecięcemu Borisowi Levinsonowi, który użył go po raz pierwszy w 1964 r. Zauważył on, że autystyczni mali pacjenci, którzy mieli trudności z nawiązaniem kontaktów z dorosłymi, niemal bez wysiłku zaprzyjaźnili się z ich psami.

Terapia z udziałem psów może pomóc m.in. przy następujących schorzeniach: urazy rdzenia kręgowego, urazy i uszkodzenia mózgu, uszkodzenia słuchu i wzroku, choroby układu krwionośnego i oddechowego, ciężkie urazy psychiczne i depresje, AIDS, cukrzyca, choroba Alzheimera, chroniczny ból, padaczka, choroby nowotworowe, artretyzm, zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, autyzm, mózgowe porażenie dziecięce.

Pomoc ta polega na działaniu pośrednim i bezpośrednim na chorobę. Może to być np. pomoc polegająca na tym, że pies podnosi upuszczone przedmioty, otwiera drzwi, jest przewodnikiem dla osób niewidomych, a może polegać na tym, iż daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń, radość, jest motywacją do wielu codziennych czynności.

Obecność psa pozwala choremu na szybki powrót do zdrowia poprzez kontakt fizyczny i odwrócenie uwagi od problemów. Towarzystwo psów zmniejsza poczucie cierpienia, samotności i emocjonalnej izolacji. Dodatkowo zwiększa komunikację oraz pobudza stymulację wzrokową, słuchową i emocjonalną.

Na świecie szkoli się psy pomagające ludziom przy różnych rodzajach niepełnosprawności. Są to :przewodnicy niewidomych, psy pomagające ludziom głuchym, psy ostrzegające przed atakiem padaczki, psy asystujące osobom niepełnosprawnym ruchowo. Dr John Dunbar przeprowadził obszerne badania nad wzajemnym oddziaływaniem pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Zauważył, że obecność zwierzęcia może mieć znaczny wpływ na ludzką psychikę.


Autor: Olis

Dogoterapia - pies czy suka? Kursy, Szkolenia | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Koto terapia, terapia kotem fachowa nazwa felinoterapia. Metoda wspomagająca z udziałem kota. Pomaga przy podobnych schorzeniach jak dogoterapia. W Polsce jest to stosunkowo młoda metoda. Kurs z feliny robi Kraków i Warszawa.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A oprócz kota psa i konia jakie zwierzęta pomagają jeszcze przy terapiach? Kuroterapia jest coś takiego? Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A co powiecie na kototerapia? Smile Korzystaliście z kototerapii? Biggrin Wiem że konie są przydatne w rehabilitacji głównie a w czym pomaga koto terapia bo gdzieś coś mi się kiedyś obiło o uszy??
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
kototerapia ? hmm pierwsze słyszę a co do psia terapia ,psioterapia to zwierzęta leczą ciało tylko na jakiej zasadzie to działa czy bardziej to na psychikę wpływa czy też zwierzęta potrafią leczyć fizyczne objawy ? i czy żeby zostać terapeutą w dogoterapii to trzeba mieć ukończone studia czy wystarczy zapisać się na kurs szkolenie i później ma się już wystarczające kwalifikację na terapeutkę ?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Myslę, że sam kurs / szkolenie na dogoterapię wystarczy ale to trzeba mieć zamiłowanie do zwierząt i do chorych ludzi. W jakimś sensie trzeba mieć powołanie Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Hej. Czy istnieje jakaś w Oleśnicy lub we Wrocławiu szkoła gdzie można się nauczyć dogoterapii chodzi mi o kurs dogoterapii? Jeśli nie Oleśnica to gdzie Wrocław ? Chociaż wolałabym jak najbliżej Oleśnicy.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Nie znalazłam nic na temat czy w Oleśnicy odbywa się kurs n dogoterapię ale we Wrocławiu jest ośrodek szkoleniowy Med Vet . I też na stronie dogoterapia net odbywają się kursy i zajęcia dogoterapii. Kursy przygotowujące do pracy w dogoterapii obejmujące kwalifikacje zarówno dla psa jak i dogoterapeuty także chyba pozostaje ci tylko Wrocław no chyba że coś bliżej Oleśnicy uda ci się znaleźć ale ja niestety nie znalazłam
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
1 + 2 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik