Dzisiaj jest: Wtorek, 22 sierpnia 2017 Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Dorośli, którzy czytają dzieciom od urodzenia, mają z nimi lepszą więź i rozwijają je intelektualnie

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


Dzieci, które od urodzenia słuchają czytanych przez rodziców książek, są inteligentniejsze, wrażliwsze, szybciej zaczynają mówić, mają większy zasób słownictwa oraz bardziej rozbudzoną wyobraźnię. Tak spędzany czas pozwala także nawiązać bliską więź między dorosłym a dzieckiem. Tego typu interakcja nie występuje podczas oglądania telewizji czy korzystania z internetu.  

Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu z dzieckiem. Psychologowie zachęcają rodziców, aby czytali swoim dzieciom już od najmłodszych lat, nawet niemowlakom.

Nie ma żadnego znaczenia czy zrozumieją treść. One w tym okresie już przepięknie wyczuwają rytm i melodię języka. To jest też przyczynianie się do ich rozwoju językowego, do budowania więzi emocjonalnej, bo wspólne przeżywanie tego, co oferuje książka, pięknie służy wchodzeniu w głęboką relację z dzieckiem. Nie da się tego powiedzieć o żadnym z mediów elektronicznych, z którymi każdy ma do czynienia oddzielnie, niezależnie od pozostałych – mówi Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Dzieci coraz chętniej jednak wolą spędzać czas w sieci. W najnowszych badaniach „Przedszkolaki w sieci” przeprowadzonych
przez  GFK Polonia na zlecenie Atmedia i portalu Ciufcia.pl już 78 proc. przedszkolaków ma dostęp do internetu kilka razy w tygodniu, tj o 8 proc. więcej niż w 2011 r. Dzieci chętnie też korzystają z urządzeń mobilnych, m.in. tabletów (37 proc.) i smartfonów (42 proc.).

Mimo tak bogatej oferty ze strony konkurencji, czyli to, co oferuje wiele kanałów telewizyjnych, gry i konsole do gier, książka ciągle ma szansę przetrwać. Wymaga to dobrej woli ze strony nas dorosłych, ponieważ miłością do książki powinniśmy zarażać my. One nie decydują o tym, jak spędzają swój czas. Nie boję się konkurencji, wierzę głęboko w to, że zawsze będzie jeszcze grono wystarczająco duże wielbicieli książek wśród dorosłych, żeby przekazywać tę pasję dzieciom – mówi  Aleksandra Piotrowska.

Wybierając książkę dla dzieci, warto zwrócić uwagę na to, aby była napisana poprawną polszczyzną, ładnie zilustrowana i bez błędów. Dobra książka to taka, do której dziecko powinno chcieć wracać.

Zawsze wydawca powinien dbać o to, żeby nie było w książce żadnych uchybień i usterek. Ale jak pracujemy nad książką dla dzieci, nasz odpowiedzialność w tym względzie jest potrójna. Ta książka ma być doskonała pod względem wydawniczym, bo przecież kształci gusta i oczekiwania przyszłego czytelnika. Powinna być pisana tak, aby dziecko chciało, albo słuchać, jak inni mu tę książkę czytają, albo jeśli potrafi już czytać, samo chciało ją czytać, najlepiej wielokrotnie - podkreśla Aleksandra Piotrowska.

Ostatnie badania czytelnictwa z 2012 r. przeprowadzone przez ośrodek badawczy TNS Polska oraz Bibliotekę Narodową wykazały, że zainteresowanie książkami spada. W 2011 r. siedem książek w roku przeczytało tylko 11 proc. ludzi, a aż 60 proc. w ogóle nie miało
styczności z książką. W 2014 r. rząd powołał do życia Narodowy Program Wspierania Czytelnictwa. Do 2020 r. ma wydać w tym celu 1 mld zł (m.in. na modernizację bibliotek, szkolenie bibliotekarzy). Od 13 lat czytanie książek popularyzuje fundacja „ABCXXI”, organizując kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Namawia dorosłych do codziennego głośnego czytania. Od 1 do 8 czerwca już po raz trzynasty jest inicjatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

   źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Co warto i po co czytać dzieciom?
Jakie książki polecacie | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

co czytać 5 latkowi jakie książki polecacie dla dziecka w tym wieku takie żeby wzbudzały w nim zainteresowanie tylko proszę podać tytuły książek dla dzieci i nie byle jakie a takie które cieszą się popularnością wśród rodziców
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jakie książki czytać 2 rocznym dzieciom? Wasze dzieci są zainteresowane w ogóle czytaniem bo moje dziecko najbardziej zwraca uwagę na obrazki Wink Czasem przed snem też czytam różne bajki i zasypia dosyć szybko ale ciekawi mnie jakie polecacie książki dla małych dzieci tak 2 - 3 lata? A pamiętacie książeczki z serii Poczytaj Mi Mamo? Smile Chodzi mi o te stare wydania? Jak ja byłam mała to właśnie rodzice mi czytali właśnie książki Poczytaj Mi Mamo i ostatnio chciałam kupić te pierwsze wydania ale niestety nie mogę nigdzie znaleźć może wiecie jaki sklep sprzedaje książeczki Poczytaj Mi Mamo?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Na znanej stronie aukcyjnej czasem można trafić na stare bajki "Poczytaj mi Mamo" ale jak przeglądałam to one chyba były z pierwszego wydania nawet teraz ktoś sprzedaje to możesz sprawdzić i tam jest licytacja ustawiona i jest póki co 5 zł. Nawet jest książka Poczytaj Mi Mamo w PDF ale książka jest lepsza prawda? Ja swojemu dziecku kupiłam książeczkę "Abecadło z pieca spadło" może też jest ten tytuł Ci znany gorąco polecam! Moja córeczka ma prawie 2,5 roku czyli niewiele więcej jak Twoje dziecko Smile i jest zainteresowana ale obrazkami także hihi Polecam też książeczki "Urodziny Jelonka", "Dzień na wsi" i "Taniec" (Juliana Tuwima)
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
6 + 11 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik